Формування ІКТ компетентностей молодших школярів засобами технології веб-квест

Автор: та

Анотація: У статті розглянуто поняття веб-квесту, як педагогічної технології та шляхи використання її у початковій школі. Сучасне покоління дітей цифрової епохи вимагає використання інноваційних, нестандартних та інтерактивних методів роботи. Попри те, що ця технологія цілком пов’язана з застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій не означає, що вона призначена лише для уроків інформатики. Її можна використовувати для будь-якого предмету, а також інтегрувати.

Бібліографічний опис статті:

та . Формування ІКТ компетентностей молодших школярів засобами технології веб-квест//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2018. - №11. - https://nauka-online.com/publications/pedagogy/2018/11/formuvannya-ikt-kompetentnostej-molodshih-shkolyariv-zasobami-tehnologiyi-veb-kvest/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No11 листопад 2018

Педагогічні науки

УДК 373.3.016:004

Дяченко Тетяна Юріївна

студентка магістратури

Національного університету

«Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка

Коваленко Інна Валеріївна

студентка магістратури

Національного університету

«Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка

ФОРМУВАННЯ ІКТ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ ТЕХНОЛОГІЇ ВЕБ-КВЕСТ

Анотація. У статті розглянуто поняття веб-квесту, як педагогічної технології та шляхи використання її у початковій школі. Сучасне покоління дітей цифрової епохи вимагає використання інноваційних, нестандартних та інтерактивних методів роботи. Попри те, що ця технологія цілком пов’язана з застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій не означає, що вона призначена лише для уроків інформатики. Її можна використовувати для будь-якого предмету, а також інтегрувати.

Ключові слова: технологія веб-квест, ІКТ компетентність, інноваційні технології, комп’ютерна комунікація, сучасні технології, інтернет ресурси.

Актуальність теми. В сучасному інформаційному просторі, Інтернет став невід’ємною складовою житті людей. Діти ще не вміючи гарно читати, та беруть до рук смартфони, планшети і вже на інтуїтивному рівні користуються ними. Тож одним з важливих завдань початкової школи є навчити дітей використовувати можливості інтернет-ресурсів в освітніх цілях, показати як аналізувати, оцінювати, синтезувати та ефективно застосовувати інформацію. Саме технологія веб-квест дасть можливість дітям не лише працювати у цікавому їм сучасному середовищі, а й одночасно набувати необхідних умінь і навичок ХХІ століття.

Метою статті є розглянути особливості використання веб-квест технології як засобу активізації самостійної діяльності учнів початкових класів, визначити педагогічні умови їх ефективного використання у навчально-виховному процесі сучасної школи.

Виклад основного матеріалу. Використання технології веб-квест в освітній діяльності не таке вже й рідкісне явище. Якщо взяти до уваги початкову школу, то в Інтернеті можна знайти ресурси розроблені, як вчителями, для розвитку потрібних умінь учнів, так і різними установами чи організаціями у вигляді конкурсу. Перші орієнтуються на свій клас, школу, інколи область, другі, в свою чергу, зацікавлені в участі якнайбільшої кількості дітей з різних куточків України. Спільним є те, що діти, маючи певну мотивацію, об’єднуються в команди або індивідуально, виконують зазначені завдання з певної теми.

Квест являє собою педагогічну технологію, а згідно з визначенням В. Монахова – це продумана у всіх деталях модель спільної педагогічної діяльності з проектування, організації і проведення навчального процесу з чітко визначеними цілями, діагностикою поточних та кінцевих результатів, яка має певні етапи з виокремленими процедурними характеристиками.

Потрібно враховувати, що згідно навчальної програми предметна ІКТ–компетентність учнів виявляється в умінні усвідомлювати власні інформаційні потреби, виявляти джерела інформації та здійснювати результативний пошук, аналізувати, оцінювати та ефективно використовувати інформацію [8].

Особливістю веб-квесту є те, що вони спрямовані на пошук і аналіз веб-ресурсів, і створення веб-продукту (сайт, блог, віртуальний словник і т. д.), роботу з різними інтернет-ресурсами. Та це не обмежує його лише уроком інформатики, цю технологію можна пристосувати до будь-якого навчального уроку та їх інтеграції.

Технологія веб-квест є багатофункціональною, різноманітною і дозволяє використовувати та поєднувати в собі велику кількість методів, технологій та форм роботи. Сюди входять інноваційні, інтерактивні, комп’ютерні технології, нетрадиційні методи та форми.

За тривалістю можна розділити на два типи:

  • Короткотривалі (декілька уроків, домашня робота чи додаткові завдання для бажаючих);
  • Довготривалі (робота протягом чверті семестру чи навіть начального року).

Креативному та творчому вчителю ця технологія дає величезний простір для уяви та фантазії. Починаючи від розробки загальної теми веб-квесту, продовжуючи роботою над завданнями для учнів і закінчуючи винагородою. Темою може бути детективна історія, журналістське розслідування, наукове дослідження, мандрівка країною чи навіть галактикою.

Для розробки завдань та організації спільної роботи учасників освітнього процесу з різним контентом у визначеному віртуальному просторі можна використати мережевий сервіс Padlet або Linoit. Це така собі віртуальна інтерактивна дошка, простір якої, учні можуть одночасно з віддалених пристроїв наповнювати різним матеріалом.

Одним із завдань для дітей може бути створення хмаринки слів як засобу візуального аналізу тексту, на таких ресурсах як Tagul та WordArt. Також не менш цікавим є онлайн сервіс LearningApps, який дозволяє створювати інтерактивні вправи. Він є конструктором для розробки різноманітних завдань з різних предметних галузей для використанням і на уроках, і позаурочний час.

Важливо згадати про сервіси та послуги Google, які допомагають в навчанні та організації роботи. Веб-квест можна створити на Google Sites або Blogger. Ці ресурси дають можливість швидко та ефективно оформити головний майданчик, де учні будуть ознайомлюватися із завданнями. Учні можуть створити на Карті різноманітні позначки, наприклад «Пам’ятки архітектури у моєму місті», в Календарі відмічати етапи роботи, або створити тематичний календар. Форми можна використати для анкети для дітей або перевірки знань. Пошта та Hangouts учасникам команди спілкуватися між собою або з координатором проекту, а працювати з документами та матеріалами на Диску, який дозволяє авторам одночасно редагувати проект.

Існує ще велика кількість сервісів та ресурсів, які можна застосувати в веб-квесті для учнів початкової школи. Вчителю потрібно лише увімкнути фантазію та мати навички комп’ютерної комунікації. На заваді може стати матеріальна база комп’ютерного класу, адже такий проект вимагає швидкого Інтернет з’єднання та сучасного обладнання. Тому потрібно враховувати таку можливість і знайти рішення.

Проведений та розроблений за нашою участю веб-квест “Пізнаємо природу рідного краю” для учнів 3-4 класів, показав , що діти зацікавлені виконувати задання такого типу. Троє з шести учасників індивідуального веб-квесту отримали максимальний бал. Діти мали можливість обрати для себе бажану роль. Ознайомимося з ролями, що пропонуються:

Дослідник. Знайти природні пам’ятки місцевості, створити розповідь про них. У розповіді врахувати:

  • вік природної пам’ятки;
  • історичні події, що пов’язані з нею;
  • розповіді старожилів, казки, легенди, у якій зустрічається пам’ятка.

Презентувати знайдені відомості про природні пам’ятки у презентації, збережену на диск Гугл, завантажити ії до Вихідної анкети.

Фахівець.

  • Завдання у LearningApps[6] (кросворд, вікторина та знайди пару)
  • Створити хмару зі слів за поданими темами:
  • Міста України;
  • Тварини України;
  • Рослини Червоної книги;
  • Ріки твоєї країни;
  • Моє місто (пам’ятки, споруди, визначні місця…).

Або створи хмару слів із відповідей, які ти отримаєш під час виконання завдань у LearningApps: кросворду, вікторини та знайди пару.

Мандрівник.

  • Самостійно зробити зображення Природних пам’яток чи Рідкісних рослин місцевості.
  • Cтворити власну Google Карту “Природні пам’ятки та рідкісні рослини моєї місцевості”, позначивши їх мітками (маркером) на шарі.
  • Вставити назву, опис мітки та зроблені учнем фото.
  • Роблячи опис внести такі дані, як: назва Природної пам’ятки чи Рідкісної рослини, характерні особливості певної рослини, місця розповсюдження, яку цінність вона має .
  • Прокласти маршрут Рідкісних рослин і Природних пам’яток місцевості, дати назву “Стежка рідкісних природних об’єктів”.

Діти мали можливість проявити творчість та свої здібності. Кожен обрав для себе ту роль, яка була йому до душі.

Узагальнюючи відзначимо, що у результаті проведення веб-квесту, учні отримують багато додаткової інформації, а вчитель – базу даних для роботи. Перевага даної технології полягає в тому, що вона може бути застосована до будь-якого шкільного предмету. Досвід показує, що найсуворішими суддями робіт є самі учасники веб-квесту. Тут важливо в заключному етапі, коли проводиться публічне представлення виконаних робіт, організувати конструктивне обговорення. Відкрите оцінювання власної роботи і роботи інших учасників дозволяє вчитися бути коректними у висловленні зауважень, визначати найбільш цікаві знахідки у виконані завдання, формулювати власні критерії оцінювання [9]. На завершення роботи над проектом, після підведення підсумків, важливо використовувати матеріальне і моральне стимулювання високих результатів. Тому щоразу переможці всіх веб-квестів отримують цінні подарунки та дипломи переможців. Інтерес до вивчення предмета багато в чому залежить від того, як проходять уроки. Використання новітніх технологій на уроках дозволяє зробити урок нетрадиційним, яскравим, насиченим, наповнюючи його зміст знаннями з інших наочних областей, що перетворюють предмет з об’єкту вивчення в засіб отримання нових знань.

Використання ІКТ має стати найважливішим фактором формування нових сучасних життєвих установок особистості. Це завдання під силу лише тим учителям, які здатні не тільки “завантажувати” пам’ять учнів, а й формувати їх компетентності. Нові інформаційні технології відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, дають нові можливості для творчості, знаходження і закріплення будь-яких професійних навичок, дозволяють реалізовувати принципово нові форми і методи навчання [3].

Висновок. Узагальнюючи відзначимо, що квест являє собою педагогічну технологію та дидактичну структуру, в рамках якої викладач удосконалює пошукову діяльність учнів, задає їм параметри цієї діяльності і визначає її час. Це свого роду формат уроку орієнтований на розвиток пізнавальної, пошукової діяльності учнів, на якому значна частина інформації здобувається через ресурси Інтернету. Викладач перестає бути джерелом знань, але створює необхідні умови для пошуку і обробки інформації [7].

Експериментально перевіривши ефективність веб-квесту як засобу оволодіння ІКТ компетентностями молодшими школярами можна стверджувати, що технологія веб-квесту задовольняє основним вимогам Державного стандарту початкової загальної освіти, дає можливість формувати ІКТ компетентності молодших школярів у курсі інформатики, оцінювати предметні знання і вміння, спрямовані на формування таких результатів, як уміння працювати в групі і співпрацювати з однолітками і вчителем , здійснювати пошук і відбір необхідної інформації в мережі Internet, аналізувати і структурувати інформацію, отриману з мережі, представляти її в стислому вигляді в текстовому або графічному вигляді з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Виникає потреба створення такої освітньої системи, орієнтованої на виклики інформаційного суспільства, що формує систему цінностей і пріоритетів інформаційного суспільства для використання інформаційно-комунікаційних технологій у формуванні особистості. Перед школою постає завдання виховати особистість, здатну до життєтворчої діяльності. Така особистість зуміє правильно обрати свій шлях у житті зважаючи на власні можливості; буде ставити перед собою завдання самовдосконалення й саморозвитку, що стане запорукою успіху в різних сферах діяльності.

Література

  1. Web-quest “Пізнаємо природу рідного краю”.\ [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://sites.google.com/view/webquest-51/домашня-сторінка
  2. Бондаренко Т. М. Веб-квест технологія як засіб активізації самостійної діяльності майбутніх вчителів початкових класів / Т. М. Бондаренко // Вісник ЛНУ ім. Т. Шевченка, 2013.– № 13.– С. 224-231.
  3. Гончаренко Л. М. Використання ІКТ для підвищення якості навчання [Електронний ресурс] / Л. М. Гончаренко, О. І. Костенко. – 2012. – Режим доступу: http://osvita.ua/school/lessons_summary/edu_technology/27861/.
  4. Гриневич М. С. Медiаосвiтнi квести… / М.С. Гриневич // Вища освіта України. Тем. вип. «Педагогіка вищої школи: методологія, теорія, технології».– К. : Гнозис, 2009. – № 3 (дод.1). – С. 153–155.
  5. Желізняк Л.Д. Технологія „Веб-квест” на уроках інформатики. Освітній портал «Освіта» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://osvita.ua/school/lessons_summary/edu_technology/30734/
  6. Інтернет-сервіс мультимедійних дидактичних вправ LearningApps [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://internet-servisi.blogspot.com/p/learning-apps.html?fbclid=IwAR0nfqMVbsPIpTSbBfk6gS59cjgGAEtxT1Gl5H88BdyJVSvVz21zi-FggSA
  7. Ільченко О. В. Використання ІКТ для підвищення якості навчання [Електронний ресурс] / Олена Василівна Ільченко. – 2012. – Режим доступу: http://osvita.ua/school/lessons_summary/edu_technology/30113/.
  8. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 2-4 класів з інформатики.
  9. Квадріціус Л. Технологія ВЕБ-квесту [Електронний ресурс] / Людмила Квадріціус. – 2015. – Режим доступу: https://sites.google.com/site/itkompetentnosti/tehnologiie-navcanna/tehnologiie/tehnologiaveb-kvestu.
  10. Мішагіна О.Д. Використання квесту як засобу активізації навчальної діяльності учнів / О.Д. Мішагіна [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://osvita.ua/school/lessons_summary/edu_technology/34730/
  11. Сокол І.М. Квест як сучасна інноваційна технологія навчання. Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Збірник наукових праць. Наукові записки Рівенського державного гуманітарного університету. Випуск 7 (50). – Рівне: РДГУ, 2013. – 168 с.

Перегляди: 750

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат