Національна безпека України: виклики та загроза сучасності
Анотація: В вищезазначеній статті досліджуються національна безпека України, зокрема, розглянуті ключові фактори, які безпосередньо стримують розвиток нашої держави у різних галузях, та шляхи вирішення даних проблем. Також охарактеризовано правове регулювання національної безпеки нашої держави.
Бібліографічний опис статті:
Александр Филь. Національна безпека України: виклики та загроза сучасності//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2020. - №2. - https://nauka-online.com/publications/national-security/2020/2/natsionalna-bezpeka-ukrayini-vikliki-ta-zagroza-suchasnosti/
Національна безпека
Філь Олександр Олександрович
студент
Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
НАЦІОНАЛЬНА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ: ВИКЛИКИ ТА ЗАГРОЗА СУЧАСНОСТІ
Анотація. В вищезазначеній статті досліджуються національна безпека України, зокрема, розглянуті ключові фактори, які безпосередньо стримують розвиток нашої держави у різних галузях, та шляхи вирішення даних проблем. Також охарактеризовано правове регулювання національної безпеки нашої держави.
Ключові слова: національна безпека України, економічна безпека, екологічна безпека, політична безпека, військова безпека.
Постановка проблеми. Формування та реалізація в Україні державної політики національної безпеки є чи не найголовнішою проблемою ефективного управління суспільством, що трансформується. Українська політична практика засвідчує, що технологія реалізації доктрин, стратегій, концепцій і програм державної політики у сфері національної безпеки об’єктивно має інтегрувати всі компоненти політичної активності держави і базуватися на ґрунтовних теоретичних засадах та історичному досвіді.
На жаль, ситуація, що сьогодні складається у державі в умовах світової економічної кризи, та тенденції її розвитку свідчать про наявність низки факторів, які загрожують конституційним правам і свободам громадян, громадянській злагоді, реалізації політичного та економічного курсу України. Існування і прогресивний розвиток нашої країни, як суверенної держави, залежать від здійснення цілеспрямованої політики щодо захисту її національних інтересів.
Сьогодні теорія національної безпеки проходить етап активного формування та динамічного розвитку. Пошук надійних теоретичних засад організації системи стратегічного планування у сфері національної безпеки потребує її розгляду з погляду застосування найзагальніших політико-правових методів та інструментів діяльності держави, побудованих на базових принципах комплексності та системності і спрямованих на досягнення найвищого рівня національної безпеки.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питанням національної безпеки присвячено багато праць провідних науковців країни, таких як Бандурка О.М., Барановський О.І., Геєць В.М., Кизим М.О., Куркін М.В., Мунтіян В.І. та інші. Однак постійні кардинальні трансформації, що відбуваються у світі на початку ХХІ століття, завжди привертають увагу до цієї проблеми.
Метою даної статті є дослідження Національної безпеки України, її виклики і загрози сучасності.
Виклад основного матеріалу. Правову основу національної безпеки України становлять Конституція України [1], Закон України «Про національну безпеку». [2], міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також видані на виконання цих законів інші нормативно-правові акти.
За часи незалежності України у цьому напрямі реалізації державно-правової функції цими інституціями зроблено чимало зусиль організаційно-правового характеру, однак, як справедливо зазначається у рецензованій книзі В.А. Ліпкана [3], здійснювані заходи не привели до формування оптимальної системи національної безпеки України, що зумовлено недостатнім застосуванням наукового підходу до її адміністративно-правового регулювання, а тому аналіз національної безпеки саме з позицій адміністративно-правової науки є вчасним, корисним і актуальним. Особливої актуальності він набув з прийняттям Стратегії національної безпеки України, Закону України “Про основи національної безпеки України”, Указу Президента України № 1396/2003 від 3 грудня 2003 року “Про Інститут проблем національної безпеки”, який було утворено з метою вдосконалення системи розроблення наукових засад забезпечення національної безпеки України.
Національна безпека тісно пов’язана з безпекою самої суспільно-політичної системи даної країни, з іншого боку, при реалізації державою своїх цілей воно має відношення з іншими державами, які або сприятимуть, або перешкоджати їх виконанню. Тому концепція національної безпеки повинна будуватися з урахуванням як зовнішніх, таких внутрішніх загроз. Під зовнішніми загрозами мається на увазі комплекс небезпек та ризиків, що виникають у результаті функціонування різноманітних правових систем, окремих держав, міжнародних організацій, напрямом діяльності яких є завдання шкоди інтересам певної держави. У ці загрози слід включити такі напрями: військовий напрям (ймовірність військового вторгнення на територію держави або порушення територіальної цілісності військовим шляхом); терористичний (небезпека, що виникає в результаті діяльності окремих терористичний організацій або терористів); технічний (ймовірність відставання науки і техніки держави, що може завдати шкоди інтересам держави); зовнішньо політичний (можливість маніпулювання рішеннями уряду з використанням «комплексу переваг»). До внутрішніх загроз належить «комплекс загроз», що виникає в результаті функціонування суспільно-політичних, правових та економічних відносин у державі. До цих загроз слід віднести: суспільно-політичні (тобто ті, що виникають в соціальному полі, через невідповідність інтересів суспільних груп); правові (виникають через ймовірність прийняття нормативно-правових актів, які прямо суперечать національним інтересам); економічні (визначається мірою стабільності економічної системи країни до негативних впливів і криз).
У сучасних умовах національна безпека залежить не тільки від збройних сил, але й від низки таких чинників, як економіка країни і її конкурентоспроможність, добробут громадян і їхні умонастрої тощо. Серед джерел реальної загрози для багатьох країн можна назвати: тероризм, розповсюдження зброї масового знищення, міжетнічні конфлікти, забруднення навколишнього середовища, уповільнення або зупинку економічного зростання.
Забезпечення національної безпеки повинне означати не тільки запобігання військової, екологічної, економічної та інших загроз, але й створення в суспільстві таких умов, які би стимулювали соціальний, культурний, економічний розвиток суспільства. У соціальній та гуманітарній сферах загрозами національній безпеці стають: невідповідність програм реформування економіки країни і результатів їх здійснення визначеним соціальним пріоритетам, неефективність державної політики щодо підвищення трудових доходів громадян, подолання бідності та збалансування продуктивної зайнятості працездатного населення, криза системи охорони здоров’я і соціального захисту населення і, як наслідок, небезпечне погіршення стану здоров’я населення, поширення наркоманії, алкоголізму, соціальних хвороб, зменшення населення держави та скорочення тривалості життя у країні (особливо у чоловіків) тощо.
Але справжнім національним лихом стає бідність і різке розшарування населення за рівнем доходів.
Гострими проблемами у науково-технологічній сфері, що негативно впливають на національну безпеку, є: наростаюче науково-технологічне відставання України від розвинутих країн, неефективність державної інноваційної політики, механізмів стимулювання інноваційної діяльності, низька конкурентоспроможність національної продукції, нерозвиненість внутрішнього ринку високотехнологічної продукції та відсутність його ефективного захисту від іноземної технічної і технологічної експансії, зниження внутрішнього попиту на підготовку науково-технічних кадрів для наукових та інше.
Спостерігається тенденція посилення екологічних та техногенних загроз національній безпеці внаслідок: критичного стану основних виробничих фондів та комунальної інфраструктури населених пунктів, що спричиняє передумови для виникнення надзвичайних ситуацій та екологічних катастроф, невирішеності проблем підтримання у належному технічному стані ядерних об’єктів, гідротехнічних споруд, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, нераціонального, виснажливого використання мінерально-сировинних природних ресурсів та земельних угідь, посилення впливу шкідливих генетичних ефектів у популяціях живих організмів, зокрема генетично змінених організмів, та біотехнологій, застарілості та недостатньої ефективності комплексів з утилізації токсичних і екологічно небезпечних відходів, погіршення екологічного стану водних басейнів, загострення проблеми транскордонних забруднень та зниження якості води.
Саме тому ключовими завданнями національної безпеки у внутрішній сфері є: зміцнення єдності українського суспільства на основі демократичних цінностей; усунення бар’єрів культурного, конфесійного, мовного, регіонального характеру на основі безумовного дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина; забезпечення пріоритетності всебічного розвитку й підтримки української культури та української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України; гарантування вільного розвитку, використання і захисту російської, інших мов національних меншин України, сприяння вивченню мов міжнародного спілкування; формування гнучкої та ефективної системи публічних інститутів, спроможних адекватно і оперативно реагувати на зміни безпекової ситуації: попередження і протидія корупції на основі розмежування суспільних, державних, корпоративних і приватних інтересів; реалізація в Україні судової реформи у напрямі становлення системи судового устрою та судочинства, яка функціонуватиме на засадах верховенства права та гарантуватиме право особи на справедливий суд; сприяння розвитку недержавної системи безпеки та законодавче забезпечення її діяльності [6].
Важливою складовою частиною національно державній безпеці є економічна безпека, яка має правову природу. Ринкова економіка з часу свого виникнення стала одним з головних засобів, за допомогою якої держави намагаються організувати і контролювати міжнародний розподіл праці в свою користь. У сучасному світі чільне значення в політиці держав займають питання, що стосуються умов торгівлі, потоку ресурсів – капіталів, технологій, товарів і функціонування міжнародної валютної системи [5].
Забезпечення національної безпеки у науково-технологічній сфері потребує: посилення державної підтримки розвитку пріоритетних напрямів науки і техніки як основи створення високих технологій та забезпечення переходу економіки на інноваційну модель розвитку, створення ефективної системи інноваційної діяльності в Україні; поетапне збільшення обсягів бюджетних видатків на розвиток освіти і науки, створення умов для широкого залучення в науково-технічну сферу позабюджетних асигнувань; створення економічних і суспільно-політичних умов для підвищення соціального статусу наукової та технічної інтелігенції; забезпечення необхідних умов для реалізації прав інтелектуальної власності.
Не відповідає сучасним Вимогам і українське законодавство та юридична практика у сфері регулювання інформаційної діяльності. Тому в інформаційній сфері основними загрозами національній безпеці стають: розголошення інформації, яка становить державну та іншу, передбачену законом, таємницю, а також конфіденційної інформації, комп’ютерна злочинність та комп’ютерний тероризм та інші [4].
Державна політика в інформаційній сфері повинна забезпечити: інформаційний суверенітет України; вдосконалення державного регулювання розвитку інформаційної сфери шляхом створення нормативно-правових та економічних передумов для розвитку національної інформаційної інфраструктури та ресурсів, впровадження новітніх технологій у цій сфері, наповнення внутрішнього та світового інформаційного простору достовірною інформацією про Україну; активне залучення засобів масової інформації до боротьби з корупцією, зловживаннями службовим становищем, іншими явищами, які загрожують національній безпеці України; забезпечення неухильного дотримання конституційного права громадян на свободу слова, доступу до інформації, недопущення неправомірного втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у діяльність засобів масової інформації; вжиття комплексних заходів щодо захисту національного інформаційного простору та протидії монополізації інформаційної сфери України [8].
Висновок. Таким чином, безпека є головною умовою суспільного життя та першою функцією державності. Неспроможність втілити й гарантувати цю базову соціальну цінність призводить до неминучого занепаду суспільств та держав. Економічний добробут і правління законів є важливими умовами комфортного соціального співіснування людей, однак доцільним та виправданим це існування робить захищеність від фундаментальних загроз.
Національна безпека гарантується шляхом визначення та подальшої нейтралізації загроз державності, суспільному ладу й політичному устрою, національній ідентичності. Небезпеку формує все, що руйнує державну незалежність, породжує нестабільність та спалахи насильства, розмиває й нищить усталені та ідентифікуючі уявлення національної політичної спільноти про себе і світ.
Література
- Конституція України // Відомості Верховної Ради. 1996. № 30. Ст. 141.
- Про національну безпеку України: Закон України від 21.06.2018. № 2469-VIII. (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2018, № 31, Ст. 241.
- Ліпкан В.А. Адміністративно-правове регулювання національної безпеки України. К.: Текст, 2008. 440 с.
- Серебрянников В.В. Нова модель безпеки: діалектика засобів її забезпечення // Міжнародний огляд. 1991. № 3. С. 34.
- Антонов В. О.Національна безпека як складовий елемент національного суверенітету / В. О. Антонов // Держава і право. Юридичні і політичні науки. К., 2011. Вип. 51. С. 210–214.
- Антонов В. О.Об’єкти національної безпеки та їх особливості / В. О. Антонов // Держава і право. Юридичні і політичні науки. К., 2013. Вип. 59. С. 65–71.
- Шахов В.Національний інтерес і національна безпека в геостратегії України / В. Шахов, В. Мадіссон // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. 2013. № 2. С. 44–56.
- Куркін М. В., Понікарв В.Д., Назаренко Д.В. Контроль та захист економічної діяльності підприємств. Харків: ВД «ІНЖЕК», 2010. 388 с.
Коментарі закрито.
To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science