Використання блокчейнтехнології разом з IoT: перспективи і проблеми на шляху розвитку

Автор:

Анотація: Основний акцент в даному матеріалі буде зроблений на перспективах взаємодії IoT з технологією блокчейн, деяких прикладів вдалого практичного застосування цих двох технологій, а також проблем, що стоять на шляху їх спільного розвитку.

Бібліографічний опис статті:

. Використання блокчейнтехнології разом з IoT: перспективи і проблеми на шляху розвитку//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2018. - №4. - https://nauka-online.com/publications/technical-sciences/2018/4/ispolzovanie-blokchejntehnologii-vmeste-s-iot-perspektivy-i-problemy-na-puti-razvitiya/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No4 апрель 2018

Технічні науки

УДК 004.04

Яременко Костянтин Миколайович

студент 

Національного технічного університету України  

«Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

Яременко Константин Николаевич

студент 

Национального технического университета Украины

 «Киевский политехнический институт имени Игоря Сикорского»

Yaremenko Kostyantyn      

Student of the

National Technical University of Ukraine

«Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute»

ВИКОРИСТАННЯ БЛОКЧЕЙНТЕХНОЛОГІЇ РАЗОМ З IOT: ПЕРСПЕКТИВИ І ПРОБЛЕМИ НА ШЛЯХУ РОЗВИТКУ

ИСПОЛЬЗОВАНИЕ БЛОКЧЕЙНТЕХНОЛОГИИ ВМЕСТЕ С IOT: ПЕРСПЕКТИВЫ И ПРОБЛЕМЫ НА ПУТИ РАЗВИТИЯ

USING BLOCKING TECHNOLOGY WITH IOT: PERSPECTIVES AND PROBLEMS

Анотація. Основний акцент в даному матеріалі буде зроблений на перспективах взаємодії IoT з технологією блокчейн, деяких прикладів вдалого практичного застосування цих двох технологій, а також проблем, що стоять на шляху їх спільного розвитку.

Ключові слова: IoT, Blokcheyn.

 Аннотация. Основной акцент в данном материале будет сделан на перспективах взаимодействия IoT с технологией блокчейн, некоторых примеров удачного практического применения этих двух технологий, а также проблем, стоящих на пути их совместного развития.

Ключевые слова: IoT, Blokcheyn.

Summary. The main focus of this article will be on the interaction term IoT technology blokcheyn, some examples of successful practical application of these two technologies and the problems standing in the way of common development.

Key words: IoT, Blokcheyn.

Вступ

Світові відомо безліч цифрових валют, яких об’єднує технологія блокчейн. З кожним днем ​​ця технологія набуває все більшого визнання, значно розширюючи межі і відкриваючи все нові сфери застосування.

Зараз блокчейн використовується не тільки при здійсненні транзакцій між користувачами, але і в самих різних сферах людської діяльності, включаючи фінансовий ринок, ігрову індустрію, держуправління і т. д. Різні рішення на базі блокчейна часто реалізуються в поєднанні з Інтернетом речей (IoT), технологією Big Data (великі дані), штучним інтелектом (Artificial intelligence, AI) і іншими сучасними технологіями.

Причини використання Інтернету речей разом із технологією блокчейн

Перше, з чим асоціюється застосування блокчейна в сфері Інтернету речей – це безпека і цілісність даних. Насправді, можливості застосування технології розподіленого реєстру в IoT набагато ширше і глибше, а тому поєднання цих двох технологій потенційно може мати великий синергетичний ефект. Так, на думку Джона Уілмс з американської некомерційної асоціації компаній електрозв’язку TM Forum, є ряд сфер застосування, де блокчейн може підтримувати зростання і розвиток IoT. Серед них: протидія шахрайству, управління ідентифікацією, проведення транзакцій, верифікація стану елементів різних систем, забезпечення цілісності даних і т. д. Рішення на базі блокчейна і IoT в деяких сферах на означають швидке налагодження взаємодії між декількома економічними агентами. Ці зв’язки мають на увазі виникнення юридичних і фінансових наслідків, і, що досить часто, – необхідність формалізації відносин за допомогою укладення договору між замовником послуги і її постачальником (Service Level Agreement, SLA). У цьому документі, який можна помістити в блокчейн, вказуються загальне поняття, права та обов’язки сторін, вимоги до якості та інші істотні відомості. Використання смарт-контрактів може дозволити системі отримувати об’єктивні відомості про дотримання економічними агентами умов SLA з подальшим встановленням відповідних заохочень або штрафних санкцій для учасників ділових відносин.

На думку Джона Уілмс, блокчейн може оптимізувати багато процесів і створити нову систему відносин, побудовану на довірі, в якій виключено будь-якого роду шахрайство. Уілмс також вважає, що стрімкий розвиток Інтернету речей створює управлінські проблеми, які не існували раніше.

Приклади ефективної взаємодії блокчейна і Інтернету речей

Можна навести безліч цікавих прикладів взаємодії цих двох дуже перспективних технологій.

Наприклад, компанія Filament використовує блокчейн і IoT для розумного управління великими промисловими системами. Розроблені компанією рішення здатні підвищити ефективність в самих різних галузях, будь то гірничодобувна промисловість чи сільське господарство.

Сервіс Chimera пропонує інноваційну систему догляду за людьми похилого віку та потребують опіки людьми. У ній використовуються фізичні пристрої (у вигляді браслетів та медальйонів) і додатки для віддаленого збору та аналізу показників життєдіяльності, а також визначення ситуацій, коли носій цих пристроїв потребує допомоги.

Перспективними розробками займається блокчейн-стартап Factom. Аби Доба, віце-президент з розвитку бізнесу компанії, вважає, що основними галузями застосування блокчейна в IoT стануть ідентифікація пристроїв і забезпечення цілісності даних. Factom створює рішення на базі блокчейна, що дозволяють організаціям захистити найбільш важливу інформацію. Розробляються компанією рішення на базі блокчейна відкривають широкі можливості для прозорого аудиту бізнес-процесів і фінансових послуг, реєстрації прав власності, забезпечення цілісності та достовірності медичних записів і т. д. Компанія Context Labs зі штату Массачусетс розробляє рішення, які допомагають виявляти контрафактну продукцію. Компанія спеціалізується в сфері Всеохоплюючого Інтернету (Internet of Everything, IoE) і прагне максимально ефективно використовувати технологію блокчейн для боротьби з піратством, для підвищення ефективності ланцюгів поставок, захисту брендів і розвитку довгострокових зв’язків з клієнтами і т. д.

Платформа Open Music Initiative (OMI), яка пропонує рішення для підвищення ефективності ідентифікації музичного контенту і оптимізації взаємодії авторів і правовласників. Крім того, платформа дозволяє авторам отримувати більш справедливу винагороду за використання і поширення музики в цифровому форматі. На сьогоднішній день, до ініціативи OMI приєдналися понад 50 медіа-організацій, серед яких Sony, Warner Music, а також сервіси потокової музики Spotify і Pandora.

Блокчейн і IoT можна ефективно використовувати в управлінні ланцюгами поставок. Так, гігант інтернет-комерції Alibaba Group у партнерстві з компаніями AusPost, Blackmores і PwC вивчає можливості блокчейна для протидії підробкам продуктів харчування. Рішення під назвою «Food Trust Framework» розробляється для поліпшення надійності та прозорості управління ланцюгами поставок.

Не відстає від інших і компанія Intel, яка на днях продемонструвала роботу блокчейн-платформи для відстеження ланцюгів поставок морепродуктів. Платформа дозволяє ефективно контролювати видобуток морепродуктів, підвищує точність і достовірність їх обліку, починаючи з моменту вилову, і сприяє дотриманню умов зберігання товару відповідно до санітарних вимог. На презентації нового продукту IT-гігант продемонстрував, як IoT-датчики використовуються для відстеження даних, записаних в блокчейн, де міститься інформація про власника, місцезнаходження товару, температурі зберігання, вологості повітря, рух товару і т. д. Створенням рішень, пов’язаних з блокчейном і IoT, займаються такі гіганти, як IBM і Samsung. Зокрема, ці компанії неодноразово називали блокчейн технологією, здатної вирішити основні проблеми, що стоять на шляху масштабного проникнення Інтернету речей в різні сфери людської діяльності.

Висновки

Головними перешкодами на шляху розвитку IoT є все ще незрілі, швидко мінливі технології і стандарти, а також великий масштаб і невизначений коефіцієнт рентабельності інвестицій в подібного роду проекти.

Серед актуальних питань, які стоять перед IoT, також можна виділити:

  • забезпечення ефективного і безпечного зберігання даних;
  • гармонізація взаємодії різних видів даних;
  • забезпечення безперервності і цілісність даних;
  • приватність даних і т. д.

Очевидно, що з подальшим розвитком Інтернету речей і технології блокчейн різні сфери життя, і зокрема предмети побуту, стануть ще більш взаємопов’язаними. Таким чином, вкрай важливо, щоб перетин всіх цих сфер було життєздатним, економічним і дійсно корисним користувачеві. Якщо кожна окремо взята область матиме свої власні стандарти, то ні до чого хорошого це не призведе, і навряд чи від цього виграє суспільство в цілому. Реалізація Інтернету речей за допомогою централізованих технологій вельми трудомістка, важко масштабована і, що важливо, – небезпечна. IoT і блокчейн відкривають по-справжньому широкі можливості, як для автоматизації побутових та повсякденних завдань, так і для систем підтримки прийняття рішень і роботизації високотехнологічних виробництв.

Література

  1. Тепскотт Д., Тепскотт А. Революція блокчейна. – 2017.  – С. 47.
  2. Електронний ресурс: https://www.ibm.com/internet-of-things/spotlight/blockchain
  3. Електронний ресурс: https://www.computerweekly.com/news/252433944/How-blockchain-can-secure-the-IoT
  4. Електронний ресурс: https://internetofthingsagenda.techtarget.com/feature/Connecting-AI-and-IoT-with-blockchain-based-platform
  5. Електронний ресурс: https://internetofbusiness.com/brieftrace-blocktrain-tracking/

Перегляди: 1079

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат