Особливості маркетингу в соціальних мережах
Анотація: В статті виділено соціальні мережі які користуються найбільшою популярністю. Зазначив фактори які досить сильно вплинули на форму маркетингу в останні роки через події в Україні та в світі. Представлено статистику використання платформ у сфері маркетингу. Представив статистику користування соціальними мережами (в світі) для кращого розуміння потенціалу платформ як інструментів для просування компаній. Визначено основні особливості у застосуванні маркетингу на соціальних платформах. Виділив основні деталі у створенні маркетингового плану для найкращого просування сторінки чи продукту використовуючи онлайн платформи. Визначаємо ключові запитання для правильної побудови ведення маркетингової політики. SMM як невід’ємна складова сучасних методів маркетингу, її особливості в порівнянні з більш старими методами маркетингових кампаній. Визначив що таке таргетинг. Розглянув чому таргетинг є невід’ємною складовою онлайн маркетингу та які переваги він надає компаніям які правильно використовують цей “інструмент”. Визначив де беруться данні на яких визначаються потенційні покупці на вашу продукцію. Визначив які основні цілі та задачі таргетингу для маркетингу в соціальних мережах. Зазначив які види таргетингу бувають, та які є найбільш задіяні. Що таке географічний таргетинг, поведінковий таргетинг, соціально-демографічний таргетинг, контекстний та часовий таргетинг. Визначив що таке ретаргетинг та навіщо він потрібен. Виокремив ключові переваги використання онлайн платформ для відокремлення цільової аудиторії. Виділив особливість використання соціальних мереж в залежності від цілей, яких прагне досягти компанія. Порівняв особливості використання спільних платформ різними суб’єктами ринку в залежності від величини компанії та цілей які вона переслідує. Зазначив які особливості вибору потенційних клієнтів, цільової аудиторії, з’являються в компаній які використовують рекламу в інтернеті а саме в соціальних мережах. Частково занурився в фінансові переваги, які дає інтернет маркетинг та ті переваги які дає маркетинг в соціальних мережах та на платформах.
Бібліографічний опис статті:
Орсаг Анна. Особливості маркетингу в соціальних мережах//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2023. - №2. - https://nauka-online.com/publications/economy/2023/2/03-14/
Економіка
УДК 339.1
Соляр Богдан Володимирович
студент кафедри маркетингу
Київського національного університету технологій та дизайну
Soliar Bohdan
Student of the Department of Marketing
Kyiv National University of Technologies and Design
ОСОБЛИВОСТІ МАРКЕТИНГУ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
FEATURES OF MARKETING IN SOCIAL NETWORKS
Анотація. В статті виділено соціальні мережі які користуються найбільшою популярністю. Зазначив фактори які досить сильно вплинули на форму маркетингу в останні роки через події в Україні та в світі. Представлено статистику використання платформ у сфері маркетингу. Представив статистику користування соціальними мережами (в світі) для кращого розуміння потенціалу платформ як інструментів для просування компаній. Визначено основні особливості у застосуванні маркетингу на соціальних платформах. Виділив основні деталі у створенні маркетингового плану для найкращого просування сторінки чи продукту використовуючи онлайн платформи. Визначаємо ключові запитання для правильної побудови ведення маркетингової політики. SMM як невід’ємна складова сучасних методів маркетингу, її особливості в порівнянні з більш старими методами маркетингових кампаній. Визначив що таке таргетинг. Розглянув чому таргетинг є невід’ємною складовою онлайн маркетингу та які переваги він надає компаніям які правильно використовують цей “інструмент”. Визначив де беруться данні на яких визначаються потенційні покупці на вашу продукцію. Визначив які основні цілі та задачі таргетингу для маркетингу в соціальних мережах. Зазначив які види таргетингу бувають, та які є найбільш задіяні. Що таке географічний таргетинг, поведінковий таргетинг, соціально-демографічний таргетинг, контекстний та часовий таргетинг. Визначив що таке ретаргетинг та навіщо він потрібен. Виокремив ключові переваги використання онлайн платформ для відокремлення цільової аудиторії. Виділив особливість використання соціальних мереж в залежності від цілей, яких прагне досягти компанія. Порівняв особливості використання спільних платформ різними суб’єктами ринку в залежності від величини компанії та цілей які вона переслідує. Зазначив які особливості вибору потенційних клієнтів, цільової аудиторії, з’являються в компаній які використовують рекламу в інтернеті а саме в соціальних мережах. Частково занурився в фінансові переваги, які дає інтернет маркетинг та ті переваги які дає маркетинг в соціальних мережах та на платформах.
Ключові слова: маркетинг, соціальний маркетинг, маркетинг соціальних мереж.
Summary. The article highlights the most popular social networks. It pointed out the factors that have quite strongly influenced the form of marketing in recent years due to events in Ukraine and the world. The statistics of the use of platforms in the field of marketing are presented. Presented the statistics of the use of social networks (in the world) for a better understanding of the potential of platforms as tools for the promotion of companies. The main features in the application of marketing on social platforms are defined. Highlighted the main details in creating a marketing plan for the best promotion of a page or product using online platforms. We define the key questions for the correct construction of marketing policy. SMM as an integral part of modern marketing methods, its features in comparison with older methods of marketing campaigns. Defined what targeting is. Considered why targeting is an integral part of online marketing and what advantages it provides to companies that use this “tool” correctly. I determined where the data used to determine potential buyers for your products is taken. Determined the main goals and objectives of targeting for marketing in social networks. I noted what types of targeting exist, and which are the most involved. What are geographic targeting, behavioral targeting, socio-demographic targeting, contextual and time targeting. Defined what retargeting is and why it is needed. It singled out the key advantages of using online platforms to separate the target audience. It singled out the peculiarity of the use of social networks depending on the goals that the company seeks to achieve. He compared the features of the use of joint platforms by various market entities, depending on the size of the company and the goals it pursues. It pointed out which features of the selection of potential customers, the target audience, appear in companies that use advertising on the Internet, namely in social networks. Partly immersed in the financial benefits of internet marketing and the benefits of marketing in social networks and platforms.
Key words: marketing, social marketing, social media marketing.
Постановка проблеми. Впродовж минулих років кількість активних користувачів соціальних мереж значно виросла тому значно підвищився потенціал соціальних платформ для залучення покупців. Цей фактор зумовлює необхідність в пошуку найкращих маркетингових стратегій просування продукції через соціальні мережі.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Наразі написано багато статей пов’язаних з новими видами маркетингу. Є велика кількість ресурсів які дозволяють більш детально вивчити тенденції розвитку нового маркетингу, маркетингу в соціальних мережах [1; 3; 4; 7; 8]. Тако є достатня кількість статистичних ресурсів які дають можливість вивчати та краще аналізувати переваги та недоліки старого та нового маркетингу, визначати потенціал зважаючи на популярність платформ [2]. Також варто зазначити що SMM як один з найважливіших інструментів сучасного маркетингу має достатню кількість наукових робіт для дослідження [6].
Формулювання цілей статті (постановка завдання). Метою статті є виділення особливостей ведення маркетингу в соціальних мережах.
Виклад основного матеріалу. Форми ведення бізнесу зазнають дуже вагомих змін. Змінюється не лише спосіб контакту з клієнтами а й способи залучення нових клієнтів. Останні декілька років зміни були дуже різкими через вплив епідемії COVID – 19 та ситуації в країні через війну. Ці фактори сильно вплинули на маркетинг оскільки люди більше часу проводили вдома, що збільшило і час який витрачали в соціальних мережах. Ці фактори значно підвищили продуктивність і цінність реклами в інтернеті для компаній.
Вже давно стало зрозуміло що за соціальними мережами майбутнє маркетингу. Чисельність користувачів в соціальних мережах росте. Збільшується кількість платоспроможних осіб які є активними користувачами соціальних мереж що змушує приділяти більше уваги маркетингу в інтернеті а саме в просторі соціальних мереж (рис. 1).
Зараз активно розвивається просування бізнесу в мережі Instagram але безумовними лідерами у веденні бізнес акаунтів є Facebook та Twitter.
«На сторінках Facebook зареєстровано понад 50 мільйонів підприємств, і понад 88% підприємств використовують Twitter для своїх маркетингових цілей» [4, с. 147]. Також варто звернути увагу що і загальний відсоток користувачів соціальних мереж також зростає. «Усього активних користувачів соціальних мереж налічується 4,62 млрд, що становить 58,4% всього світового населення» [7].
Однією невід’ємних складових соціального маркетингу є SMM. «Social Media Marketing (SMM) – це ефективний інструмент який допомагає залучити до спільноти виробника різних відвідувачів для результативної взаємодії» [6].
Важливою складовою в онлайн маркетингу є таргетинг. «Таргетинг – це механізм, за допомогою якого сегментують цільову аудиторію, роблячи акцент на кількох цінних для бізнесу групах» [5]. Завдяки цьому пізніше компанія орієнтується на кого саме спрямувати рекламу та яку саме рекламу потрібно робити щоб вона була доцільна. Саме ця перевага онлайн маркетингу дає змогу сильно економити на просуванні. Можливість використання цього інструменту з’явилась через збір та накопичення даних про користувачів. Ці данні зберігаються та обробляються алгоритмами реклами які потім видають вашу продукцію тим користувачам які ймовірно будуть зацікавлені вашою пропозицією. Основними цілями є підбір покупців для компаній і компаній для клієнтів з максимальною відповідність, підсилити фокус користувача на вашій продукції і спрямувати вас на акаунт для покупки. Таргетинг допомагає збільшити відомість бренду, підвищити впізнаваність, збільшит продажі при зменшених витратах на рекламу. Таргетинг поділяється на декілька видів. «Поведінковий таргетинг – це спосіб сегментування клієнтів на основі поведінки в інтернеті. Соціально-демографічний таргетинг – це відбір відвідувачів за статтю, віком, освітою, професією, соціальному статусу. Контекстний таргетинг відображає реклами на релевантному майданчику поряд з релевантним контентом. Вона аналізується на наявність потрібних тем, ключових слів, мови, тощо Географічний таргетинг дозволяє вказати одну чи більше географічних точок, де потрібно показувати рекламу. Часовий таргетинг реклама відображатиметься лише у певні часові проміжки» [5]. І в залежності від потреб компанії використовують найбільш відповідні. Також важливим є ретаргетинг як складова таргетингу. Оскільки те що користувач соціальної мережі відвідав вашу сторінку не гарантує що він стане покупцем потрібно повторне нагадування про компанію. Це і є мета ретаргетингу.
Однією з найбільших переваг інтернет маркетингу є його більша доступність в порівнянні з традиційними способами на зразок друкованої реклами, телевізійної реклами и подібної до цієї. З розвитком кращих мобільних мереж більшість часу люби почали витрачати в смартфоні, тому реклама на платформах які користуються більшою популярністю дає значно більше результатів.
Також досить важливим є можливість чіткіше вибирати на кого реклама буде спрямована – сегментація ринку. «Сегментація ринку – процес розподілення споживачів на ринку на різні групи (або сегменти), в межах яких споживачі мають схожі або аналогічні запити, що задовольняються певним комплексом маркетингу. Соціальні мережі з легкістю допоможуть у цьому, досить просто налаштувати в пошуковому запиті конкретний діапазон вікових груп і територіальну приналежність» [8]. На відміну від більш старих способів (наприклад реклама на банерах) в SMM набагато більше можливостей вибирати кому буде показувати рекламу та чи інша платформа, що дає більший відсоток клієнтів які відгукнуться.
Також варто відзначити фінансову складову онлайн маркетингу. В порівнянні з минулими методами ціни значно менші і на це є вагомі причиною. Тобто раніше потрібно було розміщувати рекламу в різних регіонах країни, в різних місцях в середині однієї області та в різних місцях одного міста (якщо це велике місто з великим купівельним потенціалом його жителів). В свою чергу платформи такі як Facebook чи Instagra дають змогу вибирати вік, стать, місце проживання та навіть вподобання що на багато покращує рівень впливу реклами та збільшує її продуктивність.
В маркетингу завжди важливо знати що саме компанія хоче отримати від реклами. В онлайн маркетингу досить сильно відслідковується різниця між призначенням акаунтів. Для великих компаній ці платформи відіграють роль посередника в комунікації. Для малого і середнього бізнесу частіше вони є платформами збуту. Цей фактор впливає на загальний вигляд сторінок на різних платформах та на текст повідомлень які хоче донести компанія.
Висновки дослідження та перспективи подальших розвідок у даному напрямі. За результатами досліджень я дійшов до висновків що:
- Кількість постійних і активних користувачів соціальних мереж зростає щороку. Також збільшується чисельність платоспроможних користувачів різних соціальних мереж що підвищує потенціал оголошень в інтернет ресурсах.
- На відміну від минулих способів ведення маркетингової компаній сучасні дозволяють більш точно окреслювати потенційних покупців та надавати рекламу саме тим хто буде купувати продукцію. Велика кількість інструментів дозволяє окреслювати більшість факторів для визначення потенційних клієнтів.
- Пропадає залежність від місця подачі реклами оскільки немає прив’язки до того де покупець буде, ви просто обираєте регіони в яких ви хочете відображати свою рекламу.
- Також вартість реклами є значно меншою в порівнянні з способами якими користувались раніше але ефективність реклами значно вища.
Перспективами досліджень в цій темі є вивчення впливу трендів в середині платформи на рекламу. Також перспективним є дослідити вплив відомих особистостей, людей які користуються популярністю на платформі на рекламну стратегію компаній.
Література
- Digital marketing techniques in social media. Scientific bulletin of PUET: economic sciences. 2020. No. 3(94). doi: https://doi.org/10.37734/2409-6873-2019-3-16 (дата зверненння: 28.02.2023).
- Réseaux sociaux les plus utilisés 2023 | Statista. Statista. URL: https://fr.statista.com/statistiques/570930/reseaux-sociaux-mondiaux-classes-par-nombre-d-utilisateurs/ (дата звернення: 28.02.2023).
- Savytska N. Social media marketing: strategies and tools in the B2C market. Marketing and digital technologies. 2017. Т. 1, № 1. С. 20–33. doi: https://doi.org/10.15276/mdt.1.1.2017.2 (дата звернення: 28.02.2023).
- Ugolkova O. Digital marketing and social networks. Management and Entrepreneurship in Ukraine: the stages of formation and problems of development. 2021. Т. 2021, № 1. С. 146–152. doi: https://doi.org/10.23939/smeu2021.01.146 (дата звернення: 28.02.2023).
- Таргетинг: що це і як працює – розбираємося в основах. Блог Admixer Academy. URL: https://blog.admixer.academy/ua/tarhetynh-shcho-tse-i-yak-pratsyuye-prostymy-slovamy/ (дата звернення: 28.02.2023).
- Шталь Т. В., Дмитриев Г Б. SMM як сучасні технології маркетингу // БИ. 2019. № 12(503). URL: https://cyberleninka.ru/article/n/smm-kak-sovremennye-tehnologii-marketinga (дата звернення: 28.02.2023).
- Як змінився рейтинг соціальних мереж в Україні та світі: актуальна статистика після 24 лютого 2022 року. Webpromo. URL: https://web-promo.ua/ua/blog/kak-izmenilsya-rejting-soczialnyh-setej-v-ukraine-i-mire-aktualnaya-statistika-posle-24-fevralya-2022-goda/ (дата звернення: 28.02.2023).
- Ярмолюк О. Я., Фісун Ю. В., Шаповалова А. А. Соціальні мережі як сучасний інструмент просування. Підприємництво та інновації. 2020. № 11-2. С. 62–65. doi: https://doi.org/10.37320/2415-3583/11.28 (дата звернення: 28.02.2023).
References
- Digital marketing techniques in social media. Scientific bulletin of PUET: economic sciences. 2020. No. 3(94). doi: https://doi.org/10.37734/2409-6873-2019-3-16 (date of access: 28.02.2023).
- Réseaux sociaux les plus utilisés 2023 | Statista. Statista. URL: https://fr.statista.com/statistiques/570930/reseaux-sociaux-mondiaux-classes-par-nombre-d-utilisateurs/ (date of access: 28.02.2023).
- Savytska N. Social media marketing: strategies and tools in the B2C market. Marketing and digital technologies. 2017. Т. 1, № 1. С. 20–33. doi: https://doi.org/10.15276/mdt.1.1.2017.2 (date of access: 28.02.2023).
- Ugolkova O. Digital marketing and social networks. Management and Entrepreneurship in Ukraine: the stages of formation and problems of development. 2021. Т. 2021, № 1. С. 146–152. doi: https://doi.org/10.23939/smeu2021.01.146 (date of access: 28.02.2023).
- Targeting: what it is and how it works – we understand the basics. Admixer Academy blog. URL: https://blog.admixer.academy/ua/tarhetynh-shcho-tse-i-yak-pratsyuye-prostymy-slovamy/ (date of access: 02/28/2023).
- Stal Tatiana Valerievna, Dmytriev Georgy Bogdanovych SMM as modern marketing technologies // BI. 2019. No. 12 (503). URL: https://cyberleninka.ru/article/n/smm-kak-sovremennye-tehnologii-marketinga (date of access: 02/28/2023).
- How the rating of social networks in Ukraine and the world has changed: current statistics after February 24, 2022. Webpromo. URL: https://web-promo.ua/ua/blog/kak-izmenilsya-rejting-soczialnyh-setej-v-ukraine-i-mire-aktualnaya-statistika-posle-24-fevralya-2022-goda/ (date of access: 28.02.2023).
- Yarmolyuk O. Ya., Fisun Yu. V., Shapovalova A. A. Social networks as a modern tool of promotion. Entrepreneurship and innovation. 2020. No. 11-2. P. 62–65. doi: https://doi.org/10.37320/2415-3583/11.28 (date of access: 02/28/2023).
Коментарі закрито.
To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science