Шляхи монетизації мобільного додатку, їх переваги та недоліки

Автор:

Анотація: У статті розглянуті моделі, які найчастіше використовуються підприємствами для отримання прибутку з використанням мобільних додатків. Проведено дослідження практичного застосування моделей та наведені приклади серед сучасних мобільних додатків. Виділені переваги та недоліки кожного з методів монетизації мобільних додатків з якими може зіштовхнутись бізнес в ході його діяльності.

Бібліографічний опис статті:

. Шляхи монетизації мобільного додатку, їх переваги та недоліки//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2017. - №12. - https://nauka-online.com/publications/information-technology/2017/12/puti-monetizatsii-mobilnyh-prilozhenij-ih-preimushhestva-i-nedostatki/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No12 декабрь 2017

Інформаційні технології

УДК 658.6:004

Незнанова Наталія Сергіївна

 студентка, магістр

 Київського національного економічного університету

 імені Вадима Гетьмана

Незнанова Наталия Сергеевна

студентка, магистр

Киевского национального экономического университета

 имени Вадима Гетьмана

Neznanova Nataliia

Student, Master of the

Kyiv National Economic University named after Vadym Hetman

ШЛЯХИ МОНЕТИЗАЦІЇ МОБІЛЬНОГО ДОДАТКУ, ЇХ ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ

ПУТИ МОНЕТИЗАЦИИ МОБИЛЬНЫХ ПРИЛОЖЕНИЙ, ИХ ПРЕИМУЩЕСТВА И НЕДОСТАТКИ

WAYS OF MOBILE APPLICATION MONETIZATION, THEIR ADVANTAGES AND DIS ADVANTAGES

Анотація. У статті розглянуті моделі, які найчастіше використовуються підприємствами для отримання прибутку з використанням мобільних додатків. Проведено дослідження практичного застосування моделей та наведені приклади серед сучасних мобільних додатків. Виділені переваги та недоліки кожного з методів монетизації мобільних додатків з якими може зіштовхнутись бізнес в ході його діяльності.  

Ключові слова: мобільний додаток, додаток, монетизація, мобільна реклама, підписка, розширений доступ.

Аннотация. В статье рассмотрены модели, которые чаще всего используются предприятиями для получения прибыли с использованием мобильных приложений. Проведено исследование практического применения моделей и приведены примеры среди современных мобильных приложений. Выделенные преимущества и недостатки каждого из методов монетизации мобильных приложений, с которыми может столкнуться бизнес в ходе его деятельности.

Ключевые слова: мобильное приложение, приложение, монетизация, мобильная реклама, подписка, расширенный доступ.

Summary.  This article describes the most common use models of mobile app monetization, research of the mobile application market and practical implementation off each models in known mobile applications. The advantages and disadvantages of each of the methods of monetization of mobile applications that may be encountered by the business.

Key words: mobile app, app, monetization, mobile ad, subscription, advanced access.

Вступ. З розвитком мобільних технологій та поширенням смартфонів практично будь-яка індустрія знайшла шляхи реалізації своєї діяльності використовуючи мобільні додатки. Прокласти маршрут, забронювати столик в ресторані, зробити покупки чи спланувати відпустку – все це стало можливим використовуючи мобільні додатки у вашому смартфоні. І якщо ера мобільних додатків починалась з розважальної сфери то сьогодні вони стають дієвим засобом комерціалізації бізнесу.

Постановка проблеми. Все більше брендів шукають шляхи ідентифікації та комунікації зі своїми споживачами. Мобільний додаток дозволяє донести до користувача усю бажану інформацію та залучити його до взаємодії з брендом. Проте бізнес прагне не лише вкладати кошти, а й отримувати прибуток, тому побудова додатку, що дозволить монетаризувати контакт з користувачем стає особливо актуальною.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Мобільні додатки, їх розробка, впровадження та монетизація є питаннями які лишаються не до кінця висвітленими вітчизняними вченими. Дослідженнями монетизації мобільних додатків займають програмісти та розробники додатків такі як Джаніда Ганчі, Дейв Невогт, Ренді Райес, Ніколя Греміон та інші.

Метою даної роботи є аналіз сучасних методів монетизації мобільних додатків та дослідження їх практичного застосування на прикладах існуючих мобільних додатків.

Виклад основного матеріалу. Людина ХХІ сторіччя вже не уявляє своє життя без смартфону. За даними eMarketer кількість людей які користуються телефонами постійно зростає, а частка з них, що обирають саме смартфони в 2018 році перевалить за 50% (Рис.1 «Динаміка ринку засобів мобільного зв’язку» [5]). Така статистика дозволяє впевнитись, що наявність  мобільного додатку як одного з каналів для бізнесу стає не просто виправданим, а цілком необхідним кроком.

Рис.1

За останні три роки час який людина витрачає на свій смартфон зріс на 575% і майже 80% з нього витрачається на мобільні додатки. Звісно ж така динаміка стає вагомим підґрунтям для пошуку методів монетаризації та використання мобільних додатків в бізнесі. Сучасний споживач – динамічна особистість. Він не хоче витрачати зайвий час для отримання інформації тому все частіше використовує свій телефон для її пошуку. Бізнес опиняється в пастці, адже чим простіше та швидше знайти інформацію саме про ваш товар, тим більше шансів, що його придбають. Якщо раніше компанії було достатньо мати сторінку в Інтернеті та розраховувати, що її запам’ятають то сьогодні їй необхідно охоплювати максимальну кількість каналів: сайт, соціальні мережі, мобільні додатки, щоб гарантувати собі стійку позицію на медіа ринку. Таке поширення спонукає бізнес розширювати свої канали взаємодії зі споживачами. Один із них – створення мобільного додатку. Проте, створення додатку має нести вигоду для бізнесу. У статті ми розглянемо основні механіки, які дозволяють заробляти на додатках.

Тож чому бізнес створює додатки? Звісно компанії прагнуть розвивати лояльність, поширювати знання про компанію та її продукти, розширювати клієнтську базу, надавати додаткові переваги та багато іншого. Часто мобільний додаток створюється як черговий маркетинговий канал для бренду, який, після запуску та завоювання аудиторії має почати генерувати додатковий дохід для компанії. Безліч компаній вважають, що створення мобільного додатку гарантує їх успіх серед користувачів смартфонів як то було з Instagram чи Facebook. Так поширеність смартфонів та щорічний приріст кількості завантажуваних додатків збільшує можливість досягнення успіху, проте не гарантує виграш в конкурентній боротьбі. Для досягнення комерційного та тривалого результату компанія має чітко розуміти навіщо вона створює додаток та як вона планує його монетизувати.

Статистика свідчить, що 2% розробників додатків отримують 54% доходів від функціонування усіх мобільних додатків на ринку. Постає питання, як створити справді цікавий ринку додаток який би зміг генерувати прибуток. Кожна компанія повинна обрати яка саме бізнес модель стане прийнятною для розробки її мобільного додатку. Починати варто з пошуку відповіді на наступні питання:

  • Яку проблему вирішуватиме ваш додаток?
  • Яку унікальність несе ваш додаток для ринку або що спонукатиме людей віддавати за нього кошти?
  • За яку додаткову цінність у вашому додатку користувачі погодяться заплатити більше?
  • Які бізнес моделі використовують ваші конкуренти у своїх додатках та наскільки вони дієві?

Всі ці питання дозволять створити скелет який стане основою для подальшого генерування ідей. Важливо пам’ятати, що я розробці додатку як і в бізнесу потрібно знайти баланс, щоб, з одного боку, залучити якомога більше користувачів, а, з іншого боку, забезпечити дохідність. Деякі бізнес моделі додатків дозволяють одразу заробляти значні суми за рахунок генерування величезної споживчої бази, інші ж поступово заходять на ринок і починають приносити прибуток через певний час. Саме бізнес вирішує заробляти тут і зараз чи відстрочити період монетизації вкладаючи менше коштів в розкрутку та будуючи більш лояльні контакти з користувачами. В будь-якому випадку стратегія та механіка монетизації додатку має бути продумана та вбудована в додаток ще до моменту його розміщення в AppStore. Звісно стратегія може модифікуватись чи кардиально змінитись з часом, проте, її уявлення на моменті розробки додатку стає основою його побудови. Крім того важливо пам’ятати, що моделі не є взаємовиключними і можуть поєднуватись залежно від потреб бізнесу.

Далі розглянемо найбільш популярні бізнес-моделі додатків, що зустрічаються сьогодні на ринку.

Додатки з рекламою. Фактично додаток, який користувач може безкоштовно встановити на свій смартфон, але періодично буде вимушений переглядати рекламу протягом користування. Ця модель є, напевно, найпоширенішою, особливо якщо ми говоримо про ринки, де споживачі не готові платити за мобільні додатки. Бізнес модель ґрунтується на тому, що бар’єр використання вашого додатку практично відсутній. Головною метою стає генерування значної бази користувачів, збір та накопичення інформації про них, яку в майбутньому можна буде продати компаніям для розміщення цільової реклами.

Одним з найяскравіших прикладів втілення цієї моделі можна вважати Facebook. Користувачі прямо не сплачують за завантаження чи користування додатком як соціальною мережею, проте лишають в додатку безліч інформації про себе яку Facebook використовує для продажу таргетованої реклами. Така модель монетизації є прибутковою для додатку. Для прикладу прибутковість Facebook 2016 році зросла на 177% порівняно з попереднім роком, що в грошовому еквіваленті становить близько 3млрд доларів.

Фактично за такої моделі головною механікою монетизації додатку стає продаж рекламного простору і чим більше інформації про користувачів ви зможете зібрати, чим більш таргетованою буде ваша реклама тим більше ви зможете заробити.

Отже, до переваг такої моделі можна віднести:

  • Мобільні додатки дозволяють зібрати інформацію про користувача починаючи з його портрету (ЦА додатку) закінчуючи його поведінковими особливостями (як він діє у додатку).
  • Дозволяє згенерувати обширну базу у відносно короткий період, адже є безкоштовним і не має жодних додаткових вимог о завантаження.
  • Ефективна рекламна платформа якщо реклама є цікавою та в незначних обсягах.
  • Є перпективним каналом для розміщення реклами.

Серед недоліків можна виділити:

  • Модель є широко розповсюдженою, що може знизити зацікавленість користувачів.
  • Велика кількість реклами може спричинити відтік аудиторії.
  • Такий додаток не буде ефективним при побудові лояльності до бренду використання його як допомогу вашим користувачам (реклама лише дражнитиме їх і може повпливати на загальне негативне ставлення до бренду).

Freemium. За цієї моделі користувач має базовий доступ до додатку – оглядову версію з головними функціями і повинен сплатити при бажанні розширити функціонал. Завантаження додатку, подібно до попередньої моделі, є безкоштовним, проте, права користування у безкоштовній версії – обмежені. Розробники такої моделі припускають, що залучаючи людей до свого додатку та надаючи їм певний обмежений доступ, який, в свою чергу, дозволяє оцінити можливості та переваги вашого додатку компанії генерують базу потенційних користувачів, які будуть готові придбати додаток ознайомившись з його функціями. Споживачі можуть ознайомитись з функціоналом, що полегшить прийняття рішення про покупку, адже вони матимуть власний досвід користування.

Така модель часто використовується творцями ігрових додатків. Прикладом може слугувати додаток Angry Birds. Команда Rovio (творець Angry Birds) випустила безкоштовну версію свого додатку, проте, він зберігає певні функції прихованими (наприклад, можливість створення власного персонажу, додаткові рівні тощо), які є недоступними до моменту оновлення додатку (за невелику плату) до повної версії. Це дозволяє людям легко долучитись до спільноти, що грає в Angry Birds і стати її прихильниками, не витрачаючи кошти на перших етапах. Коли користувачі програми долають відкриті рівні та занурюються в гру вони простіше приймають рішення про плату за повну версію додатку.

Можна сказати, що компанія неначе дає скуштувати невеликий шматок свого додатку чим дражнить користувачів та спонукає їх придбати повноцінну версію

Перевагами цієї моделі можна вважати:

  • Спрощений механізм залучення великої бази користувачів, що стає можливим через безкоштовну безкоштовне завантаження додатку в базовим функціоналом.
  • Можливість спробувати перед покупкою зазвичай створює базу лояльніших користувачів.
  • Така модель монетизації є дуже динамічною, адже постійно може доповнюватись новим платним функціоналом.

Недоліками можна вважати:

  • Велика кількість безкоштовного функціоналу може призвести до низького рівня покупок платного, адже користувачі зможуть задовольнятись безкоштовною версією.
  • Додатки з безкоштовним функціоналом є доволі дорогими в розробці, а період їх окупності відстрочений у часі.
  • Важливо надавати високоякісний контент навіть у безкоштовній версії, щоб спонукати користувачів придбати розширений додаток.

Платні програми. Така бізнес модель передбачає, що додаток не можна завантажувати безкоштовно. Якщо люди хочуть користуватись додатком, вони спершу повинні придбати його в відповідному магазині чи на сайті розробника. Вартість додатків може коливатись від 0,99 центів практично до будь-якої суми, що буде ринково обґрунтованою. За такої моделі бренди заробляють з кожним новим користувачем і борються за нього. Механізмом впливу на потенційних користувачів можуть стати відгуки про додаток, огляди на YouTube, його оцінка в AppStore чи кількість завантажень. Важливо донести ключову цінність додатку в порівнянні з безкоштовними аналогами. На відміну від попередньо розглянутих моделей для ефективної монетизації додатків з такою моделлю важливо їх просування. На рішення про покупку можуть впливати бренд, унікальний контенд, дизайн чи функціонал.

Наразі можна знайти безліч платних додатків. Прикладом можна розглянути додаток для редагування фото ZOOM FX. На відміну від безкоштовних аналогів цей додаток лінкується з камерою на телефоні, як головною так і фронтальною, та розширює їх функціонал більшою кількістю режимів зйомки та фільтрів. Таким чином додаток може розшири функціональні можливості вашої камери. Крім того він може з’єднуватись з соціальними мережами для моментального передання даних.

Можна підсумувати, що платна бізнес-модель дозволяє заробляти кошти з кожним новим користувачем, проте, для популяризації вашого додатку команді мобільного маркетингу потрібно розробити та втілити дієву стратегію просування.

Така модель дозволяє:

  • Розробники отримують прибуток з кожним новим завантаженням.
  • Люди, які платили за додаток, ймовірно стануть зацікавленими користувачами (оскільки вони витратили гроші на придбання вашої програми)
  • Така модель зазвичай не використовує додаток як рекламну платформу, що робить інтерфейс менш навантаженим, а користувачів більш лояльними.
  • Ця модель спонукає розробників додатків зосередити увагу на інноваціях, оскільки люди очікують певний рівень якості від платних додатків.

На противагу всім позитивним моментам варто зазначити:

  • Продаж програми є складним процесом, оскільки ринок переповнений безкоштовними аналогами
  • Магазини додатків зменшують прибуток від платних додатків (Apple отримує приблизно 30%)
  • 90% платних додатків завантажуються менш ніж 500 разів на добу, що свідчить про складність їх монетизації.
  • Вимоги та очікування від платних додатків з боку споживачів є набагато вищими ніж до безкоштовних, адже вони витратили кошти на їх придбання.

Покупки в програмі. Покупки в додатку фактично відображають процес придбання. Одним словом, ця стратегія монетизації додатків передбачає продаж фізичних або віртуальних товарів у вашому додатку та генерування прибутку з цих операцій. Покупки в додатку можуть відображати цілком реальний процес отримання блага: покупка предметів споживання, таких як одяг, аксесуари чи їжа, покупка купонів на знижки, білетів тощо. Водночас покупки в додатку можуть також бути віртуальними, коли користувач купує додаткове життя або гроші в грі. Незалежно від того, які товари будуть продаватись через ваш додаток важливо переконайтеся, що покупки в ньому будуть відчуватись користувачами та приноситимуть їм цінність.

Прикладом можна розглянути додаток будь-якого Інтернет магазину. Наприклад встановлення та використання додатку Ali express дозволяє користувачам купувати реальні речі крім того економлячи певну суму коштів через використання саме мобільної версії. Якщо ж говорити про додатки без реальної покупки то можна розглянути програму MeetMe, яка занурює покупки в додаток. Люди можуть безкоштовно завантажити MeetMe і користуватися ним, щоб переглядати профілі, спілкуватися з людьми та спілкуватися з місцевими жителями. Тим не менш, ви також можете придбати кредити, щоб покращити свою присутність та отримати нові способи взаємодії з людьми. Модель покупки MeetMe є прибутковою, оскільки додаток може чітко висвітлити переваги валюти в додатку.

Модель покупки через мобільний додаток фактично відображає створення нового каналу продажу для реальних речей чи віртуального магазину для речей, які можна використовувати виключно в додатку.

Варто виділити наступні переваги даної моделі:

  • Така бізнес-модель особливо добре працює для реальних брендів eCommerce / mCommerce та є досить гнучкою в застосуванні й для інших можливостей.
  • Покупки через додаток можуть допомогти маркетологам додатків отримувати комфортні прибутки з найменшою сумою ризику.
  • Купівля віртуальних товарів може призвести до більш глибокого залучення людей у додаток (розширення стратегії монетизації).
  • Маржа прибутку, як правило, висока з цією моделлю, оскільки бренди не мають традиційних витрат пов’язаних з відкриттям реальних магазинів.
  • Гнучка модель, яка також може бути адаптована для включення партнерських програм і партнерських відносин. Наприклад використання накопичених бонусів в різних мережах.

Серед недоліків такої моделі:

  • Магазини додатків зазвичай отримують прибуток від віртуальних товарів (але не фізичних товарів або послуг), придбаних у додатку, що робить відкриття реального магазину через додаток менш вигідним.
  • Державні органи вимагають від Apple та Google додати жорсткіші правила, щоб запобігти випадковому придбанню товарів через додаток.
  • Додатки повинні містити інформацію про наявність магазину віртуальних товарів в опису додатку в AppStore, що може призвести до зменшення кылькосты завантажень додатку в цылому.

Paywall. Ця модель фактично відображає підписку користувача на можливість переглядати контент додатку. Бізнес-модель додатка Paywall схожа на модель freemium, за винятком того, що вона зосереджена на вмісті, а не на функціях. Paywalls дозволяють користувачеві програми переглядати заздалегідь визначену кількість вмісту безкоштовно, а потім запропонувати їм зареєструватися для платної підписки, щоб отримати більше. Ця модель найкраще підходить для сервісних програм і дозволяє брендам отримувати прибутки на регулярній основі.

Прикладом додатка, який використовує цю бізнес-модель додатка, є Umano, який фактично пропонує до перегляду новини в подкасти. Umano дозволяє користувачам прослуховувати обмежену кількість подкастів, доки вони не оформлять преміум-підписку. За допомогою цієї стратегії люди можуть використовувати всі найкращі функції Umano, але протягом певної кількості.

Ця модель дозволяє користувачам отримати доступ до обмеженої кількості безкоштовного контенту, який повинен зацікавити їх до придбання розширеного доступу та користування усім об’ємом контенту, що пропонує додаток.

Перевагами такої моделі є:

  • Люди можуть на власному досвіді познайомитись з додатком та скласти своє уявлення про нього.
  • Така бізнес модель може забезпечити постійну прибутковість залежно від тривалості підписки на ваш контент.
  • Платні додатки створюють більшу ймовірність побудови лояльних стосунків з вашими споживачами.
  • Підписки людей мотивують до якісного управління контентом, що створює справді хороший продукт для ринку за який не шкода заплатити.

Недоліками можна вважати:

  • Обмеженість застосування такої моделі. Вона найкраще підійде новосним чи музичним порталам, які можуть з легкістю обмежувати свій контент.
  • Важко витримати баланс безкоштовного та платного контенту не лише за його кількістю, а й за якісними характеристиками.

Спонсорство. Така бізнес модель є малопоширеною і найновішою серед усіх розглянутих. Ця бізнес модель передбачає налагодження партнерських стосунків з рекламодавцями, які б забезпечували користувачів додатку певними подарунками за виконання якогось об’єму роботи чи накопичення певної кількості балів у додатку. В такій моделі бренди та агентства платять за участь в системі стимулювання користувачів додатку. Монетизація додатку ж відбувається через отримання певного відсотку від продажів, що були згенеровані додатком. Компанія може одночасно заробляти як на спонсорстві так і на рекламі, більш того, реклама може слугувати стимулом для збільшення спонсорських пропозиції.

Прикладом втілення такої бізнес моделі є RunKeeper. Додаток використовує стимульовану рекламу, щоб мотивувати своїх користувачів відслідковувати свою роботу за допомогою додатка, щоб розблокувати ексклюзивні винагороди та рекламні акції. Ця стратегія дозволяє RunKeeper монетизувати свою прикладну програму, не поширюючи при цьому застосування додатку за допомогою банерної реклами.

За такої бізнес моделі додатки отримують прибуток через надання фірмам можливості ставати учасниками вашого додатку та фінансувати винагороди для користувачів. важливо відзначити, що побудова таких стосунків можлива лише при зацікавленості бренду в додатку, тобто підходящості контенту додатку для бренду.

Перевагами такої моделі є:

  • Така бізнес-модель додатків, може бути адаптована до багатьох бізнесів.
  • Ця рекламна стратегія, імовірно, краще сприйматиметься користувачами, адже гарантує отримання якоїсь реальної винагороди за користування додатком.
  • Така модель дозволяє отримати вигоду усім учасникам: розробники заробляють прибуток, рекламодавці отримують більше рекламного простору, а користувачі отримують вигоду від безкоштовних рекламних акцій

Недоліками такої моделі можна вважати:

  • Ця бізнес-модель додатка не є настільки поширеною тому вона не була ретельно перевірена, як інші.
  • Для успішного просування має досягатись зацікавленість бізнесу та користувача в додатку.

Розглянуті моделі є найбільш поширеними на ринку при розробці та виведенні мобільних додатків. За дослідженням проведеним компанією Developer Economics, реклама є найпопулярнішою стратегією монетизації додатків, але найбільше прибутку компанії можуть отримати використовуючи модель підписки.

Бізнес моделі в розробці мобільних додатків вже давно поєднуються задля отримання максимальної прибутковості. Прикладом можуть слугувати додатки, які створені за рекламною моделлю з можливістю переглядати контент без реклами, що є втіленням моделі freemium. Таке поєднання, дає можливість, з одного боку, забезпечити стабільний прибуток, а, з іншого, будувати лояльність до додатку пропонуючи користувачам контент без набридливої реклами за додаткову плату.

Висновки. Мобільний додаток має безліч механік монетизації. Бізнесу не обов’язково розробляти власний додаток для використання такого каналу взаємодії зі споживачами. Партнерські стосунки дозволяють компаніям бути присутніми на цьому ринку без власних розробок. Проте, мати власний додаток для деяких сфер бізнесу наразі критичним як з точки зору монетизації чи додаткового каналу збуту так і як додаткового каналу комунікації та побудови тривалих взаємостосунків зі своїми споживачами.

Література

  1. Ailie K. Y. Tang Mobile App Monetization: App Business Models in the Digital Era / International Journal of Innovation, Management and Technology, Vol. 7, No. 5, October 2016.
  2. Dan Kosir How Will Your App Make Money? A Guide To Mobile App Monetization / August 16, 2017 https://clearbridgemobile.com/how-will-your-app-make-money-guide-mobile-app-monetization/ (1.12.2017).
  3. Five Proven Mobile App Monetization Strategies 2015 Blue Rocket, Inc. (https://bluerocket.us/wp-content/uploads/2015/01/BR.WP.MobileAppMonetization_2015.01.19_Final-PDF.pdf) (1.12.2017).
  4. https://clearbridgemobile.com/how-will-your-app-make-money-guide-mobile-app-monetization/
  5. https://www.emarketer.com/ (26.11.2017).
  6. https://www.statista.com (5.12.2017).
  7. MARISSA BOSCHÉ 6 Mobile App Monetization StrategiesSEPTEMBER 20, 2016 https://www.apptentive.com/blog/2016/09/20/6-mobile-app-monetization-strategies/ (2.12.2017).
  8. PRITAM BARHATE SUCCESSFUL APP MONETIZATION BUSINESS MODELS/ Copyright © 2015 Mobisoft Infotech LLC, Houston, Texas (2.12.2017).

Перегляди: 2231

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат