Управління фінансовим потенціалом підприємства
Анотація: У статті проведено аналіз сутності понять «фінансовий потенціал» і «управління фінансовим потенціалом». Досліджено основні аспекти ефективного управління фінансовим потенціалом підприємства.
Бібліографічний опис статті:
Марина Войцеховская. Управління фінансовим потенціалом підприємства//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2019. - №12. - https://nauka-online.com/publications/economy/2019/12/upravlinnya-finansovim-potentsialom-pidpriyemstva/
Економічні науки
Войцеховська Марина Володимирівна
студентка
Київського національного університету технологій та дизайну
УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВА
MANAGING FINANCIAL POTENTIAL OF THE ENTERPRISE
Анотація. У статті проведено аналіз сутності понять «фінансовий потенціал» і «управління фінансовим потенціалом». Досліджено основні аспекти ефективного управління фінансовим потенціалом підприємства.
Ключові слова: фінансовий потенціал, управління потенціалом, механізм управління, ефективність управління, фінансові ресурси, фінансовий результат.
Summary. The article analyzes the essence of the concepts of “financial potential” and “management of financial potential”. The main aspects of effective management of the financial potential of the enterprise are investigated.
Key words: financial potential, capacity management, management mechanism, management efficiency, financial resources, financial result.
Постановка проблеми. В умовах трансформаційних змін, що відбуваються в економічній системі країни виникає необхідність забезпечити стійкі конкурентні позиції підприємствам. У зв’язку з цим з’являється потреба постійно пристосовуватися до подій, які відбуваються та адекватно реагувати на ринкові зміни. З метою покращення функціонування суб’єктів господарювання, вагомого значення набуває формування підходів до удосконалення управління фінансовим потенціалом.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Серед вітчизняних та закордонних науковців проблематику управління фінансовим потенціалом підприємства досліджували такі науковці як: І. Бланк, О. Ареф’єва, В. Прохорова, Ю. Брігхем, М. Баканов, В. Заруба, А. Коломнієць, О. Мельник, А. Гроппеллі та інші.
Постановка завдання. Метою статті є дослідження механізму управління фінансовим потенціалом підприємств та узагальнення й розвиток теоретичних підходів до удосконалення управління фінансовим потенціалом підприємств.
Виклад основного матеріалу. Фінансовий потенціал підприємства визначаємо як його здатність до раціонального та ефективного використання фінансових ресурсів, що перебувають у його розпорядженні, а також можливості до нарощення у разі необхідності, обсягів цих ресурсів. Проводити оцінювання фінансового потенціалу підприємства важливо як для внутрішніх, так і зовнішніх користувачів інформації. За умов оптимального використання фінансового потенціалу підприємство збільшує свою ринкову вартість, що є сигналом для потенційних інвесторів, кредиторів, акціонерів, державних структур та інших зовнішніх суб’єктів оцінювання щодо доцільності інвестування коштів у досліджуване підприємство та його платоспроможності. Зобразимо схематично етапи оцінювання майнового потенціалу юридичної особи за інформацією (див. рис. 1).
В процесі управління фінансовим потенціалом підприємства постає необхідність контролю за його формуванням та використанням. Процес контролю являє собою діяльність суб’єктів контролю, які інтегровані у деяку структуру та спрямовані на досягнення поставлених цілей враховуючи поставленні завдання і застосовуючи відповідні методи та принципи контролю. При цьому використовується не лише людський фактор, а й застосовується обрані вартісні та натуральні показники для виявлення тенденцій і можливих відхилень.
Рис. 1. Етапи оцінювання фінансового потенціалу підприємства
Процес контролю складається з ряду послідовних етапів, до яких ми відносимо:
- Формування цілей, методів та форм контролю, створення програми, визначення ключових параметрів та обрання безпосередніх виконавців контролю.
- Визначення об’єкту контролю, збір необхідної інформації, її обробка та графічне представлення, яка дозволить здійснити об’єктивну оцінку ситуації.
- Співставлення отриманих результатів з прийнятими нормативами.
- Корегування формування та використання фінансового потенціалу з урахуванням виявлених проблем.
Процеси планування, організації та контролю фінансового потенціалу підприємства є ключовими елементами його формування, використання та розвитку. Виходячи із вищевикладеного постає необхідність дослідження та розробки механізму управлінні фінансовим потенціалом підприємства.
Висновки. Фінансовий потенціал є критерієм, який визначає здатність підприємства до пристосування при змінах економічної кон’юнктури, адже саме він відіграє вагому роль у спроможності підприємства генерувати необхідний обсяг позитивних грошових потоків, бути інвестиційно привабливою, ліквідною та фінансово надійною. За результатами проведеного дослідження можна стверджувати, що процес управління фінансового потенціалу підприємства є складним явищем, котре залежить від багатьох факторів, які контролюються суб’єктом господарювання. Під час оцінювання фінансового потенціалу підприємства беруться до уваги показники ефективності використання існуючих фінансових ресурсів та стратегічні напрями розвитку бізнесу. Проте через значну залежність фінансових можливостей підприємства від змін в економічному середовищі необхідно враховувати вплив факторів,які чинять вплив на формування і використання фінансового потенціалу. Головним завданням управління фінансовим потенціалом підприємства є оптимізація фінансових потоків із метою максимального збільшення позитивного фінансового результату. Удосконалення фінансового потенціалу можливе шляхом підвищення результативності розміщення та використання ресурсів підприємства.
Література
- Кузенко Т. Б. Методичні підходи до управління фінансовим потенціалом підприємства / Т. Б. Кузенко, Н. В. Сабліна. // ЕКОНОМІІКА ТА УПРАВЛІІННЯ НАЦІІОНАЛЬНИМ ГОСПОДАРСТВОМ. – 2015. – №4. – С. 123–130.
- Іванець О. О. Концептуальні підходи до управління потенціалом розвитку підприємства / О. О. Іванець. // Економіка, організація і управління підприємством. – 2012. – №4. – С. 151–155.
- Шандрівська О. Є. Підходи до управління потенціалом підприємства та його стратегічним розвитком / О. Є. Шандрівська, В. В. Кузяк, О. М. Бек // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – 2013. – № 776. – С. 442-448. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULPM_2013_776_67
- Стратегія підприємства: навч. посіб. для вищих навч. закладів Г. В. Строкович, Нар. укр. акад. [каф. Економіки підприємства]. – Харків: Вид-во НУА, 2011. – 180 с.
Коментарі закрито.
To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science