Антитерористична діяльність СБУ

Автор:

Анотація: В даній роботі проведене комплексне дослідження антитерористичної діяльності Служби безпеки України.

Бібліографічний опис статті:

. Антитерористична діяльність СБУ//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2021. - №3. - https://nauka-online.com/publications/other/2021/3/10-3/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No3 март 2021

Інше

Синишин Дмитро Михайлович

студент  

Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого

АНТИТЕРОРИСТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ СБУ

Анотація. В даній роботі проведене комплексне дослідження антитерористичної діяльності Служби безпеки України.

Ключові слова: антитерористична діяльність, протидія тероризму, боротьба з тероризмом, Служба безпеки України.

Постановка проблеми. Протидія тероризму як напрямок державного правозастосування є важливим для забезпечення національної безпеки держави та її територіальної цілісності, що підтверджено багатьма законодавчими актами. Правова основа протидії цьому негативному явищу закріплена в Конституції України, законах та підзаконних актах. Принципи співпраці між державами у галузі боротьби з тероризмом  визначені в міжнародних правилах. Ці документи визначають завдання та принципи боротьби з тероризмом, повноваження суб’єктів у цій галузі, основні сфери їх діяльності, форми та методи роботи, обов’язки тощо. Важливе значення надається визначенню комплексу заходів, спрямованих на протидію тероризм.

Основна відповідальність за протидію тероризму лежить на Службі безпеки України.

Аналіз чинного законодавства дозволяє виділити такі цілі діяльності Служби безпеки України щодо протидії тероризму: виявлення та усунення причин та умов, які можуть призвести до проявів тероризму; захист людини та громадянина, суспільства та держави від тероризму; запобігання, своєчасне виявлення та запобігання зовнішнім і внутрішнім загрозам безпеці України; мінімізація соціально небезпечних наслідків терористичних дій; налагодження ефективної співпраці між уповноваженими державними органами, органами місцевого самоврядування та громадськістю та розширення міжнародної співпраці у сфері боротьби з тероризмом; організація міжнародного співробітництва у сфері боротьби з тероризмом; припинення розвідувальних, терористичних та інших незаконних посягань спецслужб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб щодо державної безпеки України; тощо

Завдання Служби безпеки України з питань протидії тероризму, як і мета, встановлені законодавством і підлягають обов’язковому виконанню суб’єктами, перед якими вони покладені. Вони визначені як у нормативно-правових актах, що регулюють діяльність Служби безпеки України, так і в тих, що встановлюють правову основу боротьби з тероризмом в Україні. Так, згідно із Законом України «Про Службу безпеки України», завдання включають, серед іншого, запобігання, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру та безпеки людства, тероризму, корупції та організованих злочинність у сфері управління та економіки. інші протиправні дії, що безпосередньо загрожують життєво важливим інтересам України [1].

Закон України «Про боротьбу з тероризмом» встановлює такі завдання Служби безпеки України щодо протидії цим незаконним діям: проведення оперативно-розшукових та контррозвідувальних заходів, спрямованих на запобігання, виявлення та припинення терористичної діяльності, у тому числі міжнародної; збір інформації про діяльність іноземних та міжнародних терористичних організацій; здійснення в межах повноважень, визначених чинним законодавством, виключно з метою отримання превентивної інформації у разі загрози вчинення терористичного акту або під час проведення антитерористичної операції оперативно-технічного пошуку в телекомунікаційних системах та каналах, які можуть бути використовується терористами; забезпечення через Антитерористичний центр при Службі безпеки України організації та проведення антитерористичних заходів, координації діяльності суб’єктів боротьби з тероризмом відповідно до компетенції, визначеної законодавством України; досудове розслідування злочинів, пов’язаних з терористичною діяльністю; ініціювання безстрокового вилучення активів, пов’язаних з фінансуванням тероризму та пов’язаних з фінансовими операціями, призупиненими відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, скасування вилучення таких активів та надання доступу до них на прохання особи, яка може документувати необхідність покриття постійних та надзвичайних витрат; забезпечення у співпраці зі спецслужбами України безпеки від терористичних актів з боку українських установ за межами її території, їх працівників та членів їх сімей [2].

Принципи боротьби зі злочинністю, включаючи тероризм, характеризуються такими ознаками: закріплені в національному та міжнародному праві; визначити основні принципи функціонування правоохоронних та інших органів боротьби зі злочинністю; реалізуються системою спеціально сформованих суб’єктів влади; є обов’язковими та забезпечуються можливістю державного примусу [3, с. 71].

Основні завдання Служби безпеки України з питань протидії тероризму визначені законодавчими актами та детально визначені підзаконними актами. Пріоритетність завдань визначається ситуацією в країні, наявністю потенційних загроз національній безпеці або територіальній цілісності.

До прямих завдань Служби безпеки України щодо боротьби з тероризмом належать: запобігання, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру та безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинності у сфері управління та економіки, їх досудове розслідування; проведення оперативно-розшукових та контррозвідувальних заходів, спрямованих на протидію терористичній діяльності; Збір інформації про діяльність іноземних та міжнародних терористичних організацій; проведення в межах та в порядку, встановлених законом, оперативно-технічної розшукової діяльності в телекомунікаційних системах та каналах з метою отримання інформації про терористичні загрози; протидія розвідувальній, терористичній та іншій діяльності спецслужб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України. Непрямі завдання включають: постійний моніторинг інформації про вплив на національну безпеку державних та соціальних процесів у всіх сферах; Безперервна робота з аналізу стану та проявів міжнародного та інших видів тероризму; виявлення, оцінка та усунення можливих загроз національній безпеці, їх причин та можливих наслідків; Забезпечення у співпраці зі спецслужбами України безпеки від терористичних актів з боку українських установ за межами її території, їх працівників та членів їх сімей; ініціювання питання про безстрокове вилучення активів, пов’язаних з фінансуванням тероризму та фінансовими операціями, зупиненими відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, скасування вилучення таких активів та надання доступу до них за запитом особа, яка може задокументувати необхідність покриття постійних та надзвичайних витрат; врегулювання конфліктів, що дестабілізують національну систему, та усунення їх наслідків; інші.

Враховуючи ці особливості, принципи Служби безпеки України з питань боротьби з тероризмом можна визначити такими, що закріплені в національному та міжнародному праві, основними принципами, правилами, настановами, на основі яких вона здійснює свою компетенцію щодо запобігання, запобігання та придушення будь-яких прояви тероризму. На сьогодні ці принципи закріплені в багатьох нормативних актах. Вони характеризують як загальні принципи правоохоронної діяльності Служби безпеки України, так і специфіку її роботи щодо боротьби з тероризмом. Деякі принципи визначають правову основу співпраці з іншими правоохоронними органами України та інших держав.

Література

  1. Про Службу безпеки України : Закон від 25.03.1992 № 2229-XII. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1992. № 27. Ст. 382.
  2. Про боротьбу з тероризмом : Закон України від 20.03.2003 № 638-IV. Відомості Верховної Ради України (ВВР). № 25. Ст. 180.
  3. Носач А. В. Принципи діяльності Служби безпеки України з протидії тероризму. Наука і правоохорона. № 1 (28). Ч.2. С.69–75

Перегляди: 376

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат