Бухгалтер і штучний інтелект: виклики і перспективи співпраці

Автор: та

Анотація: Стаття присвячена проблемі гармонізації професії бухгалтера й штучного інтелекту в умовах стрімкого руху життя, інтенсивних змін в технологіях. Доведено, що епоха всебічного єднання людства в єдиному просторі інформації та комунікацій, перетворення всієї планети на єдиний економічний ринок зумовлює необхідність трансформації професії бухгалтера. Схарактеризовано чинники, які унеможливлюють утрату вагомості цієї професії в майбутньому та зумовлюють необхідність її трансформації від впливом процесів діджиталізації. Бухгалтер в економіці майбутнього – це аналітик, здатний оцінити вплив на добробут своєї компанії всього комплексу чинників, що формуються складною соціально-економічною дійсністю. Визначено, що штучний інтелект - це алгоритм в умілих руках професіоналів, керований незамінний помічник усього людства. Обґрунтовано, що зникнення професії бухгалтер є неможливим, а розвиток інформаційних технологій є лише необхідністю вирішувати завдання, які стоять перед бухгалтерським обліком.

Бібліографічний опис статті:

та . Бухгалтер і штучний інтелект: виклики і перспективи співпраці//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2021. - №12. - https://nauka-online.com/publications/economy/2021/12/21-6/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No12 декабрь 2021

Економічні науки

Шенгер Мирослава Іванівна

студентка

Національного технічного університету України

«Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

Скоробогатова Наталя Євгенівна

кандидат економічних наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

БУХГАЛТЕР І ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ: ВИКЛИКИ І ПЕРСПЕКТИВИ СПІВПРАЦІ

Анотація. Стаття присвячена проблемі гармонізації професії бухгалтера й штучного інтелекту в умовах стрімкого руху життя, інтенсивних змін в технологіях. Доведено, що епоха всебічного єднання людства в єдиному просторі інформації та комунікацій, перетворення всієї планети на єдиний економічний ринок зумовлює необхідність трансформації професії бухгалтера. Схарактеризовано чинники, які унеможливлюють утрату вагомості цієї професії в майбутньому та зумовлюють необхідність її трансформації від впливом процесів діджиталізації. Бухгалтер в економіці майбутнього – це аналітик, здатний оцінити вплив на добробут своєї компанії всього комплексу чинників, що формуються складною соціально-економічною дійсністю. Визначено, що штучний інтелект – це алгоритм в умілих руках професіоналів, керований незамінний помічник усього людства. Обґрунтовано, що зникнення професії бухгалтер є неможливим, а розвиток інформаційних технологій є лише необхідністю вирішувати завдання, які стоять перед бухгалтерським обліком.

Ключові слова: бухгалтер, штучний інтелект, економічна безпека, бухгалтерський облік, трансформація, діджиталізація, інститут професійних бухгалтерів.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Майбутнє інституту професійних бухгалтерів, який в останні роки зазнав величезного впливу технічної революції, є об’єктом наукових досліджень багатьох учених економістів. В. Жук, М. Вахрушина,Т. Камінська, С. Легенчук, О. Мазіна, З. Пестовська, Н. Правдюк, Я. Соколов Л. Васільєва у своїх дослідженнях розкрили методологічні й практичні аспекти трансформації місії бухгалтера в умовах розвитку науково-технічного прогресу та цифровізації економіки, підведенню

бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів. Н.О. Лобода, В.М. Ігнатишина, В.В Беднарчук [1] розглянули сучасні тенденції розвитку професії бухгалтера в Україні. С. І. Василішин [2] дослідив зміни під впливом запитів зміцнення економічної безпеки підприємств в умовах діджиталізації економіки. О.А. Лаговська [3] визначила перспективи та проблеми бухгалтерської професії в сучасному світі. М.Л. Пятов Айеша Хана [4] у своїх працях дали відповідь на запитання, чи потрібно бухгалтерам боятися штучного інтелекту. К. Копняк [5] обґрунтувала вплив міжнародних стандартів на організацію облікового процесу в Україні. Гончар І.В. [6], С.Я. Король [7], А. Кадан, М. Фролов, Н. Герасіка, Т. Пономарьова, А О. Вакалюк, Н. Прилипко досліджували пропозиції світового ринку інформаційної продукції, що стосуються автоматизації діловодства та документообігу.

Попри те, що науковий доробок з дослідження проблема впливу науково-технічного прогресу на професію бухгалтера значний, питання гармонізації цієї професії й штучного інтелекту, її попиту на сучасному ринку праці, компетентностей сучасного бухгалтера – аналітика, його місії та функцій потребують поглибленого вивчення, що зумовило проведення дослідження з визначеної теми.

Постановка проблеми. Цивілізація невпинно змінюється. Національні економіки функціонують у світі, для якого характерні стрімкі інтеграційний і глобалізаційний процеси, які здійснюють як позитивний, так і негативний вплив на розвиток країни. Триває бурхливий розвиток науково-технічного прогресу, цифровізації економіки та зміни запитів внутрішніх і зовнішніх стейкхолдерів. Реальністю сучасного світу є стрімкий рух життя, щоденні зміни в технологіях, немислимі відкриття. Важливо встигати за безупинним розвитком суспільства, щоб мати змогу повноцінно жити в умовах глобальної невизначеності. Відбувається заміна одних професій на більш прогресивні й зовсім нові. Бухгалтерський облік не залишився осторонь цих процесів. Зміни породжують нові зміни й у професійній діяльності бухгалтера [8]. Тому дослідження впливу інноваційних технологій на трансформацію бухгалтера, ключового співробітника бізнес-структур, є актуальним.

Метою статті є перегляд місії бухгалтера в контексті швидкого проникнення цифрових технологій у всі сфери життя, зокрема і в галузь обліку й звітності підприємства. На основі систематизації досліджень щодо майбутнього ключової професії, що існують, розкрити роль інституту професійних бухгалтерів як джерела інформаційного забезпечення в умовах діджиталізації економіки та в контексті гарантування економічної безпеки підприємств і протидії ризикам та загрозам.

Виклад основного матеріалу дослідження. Сучасний світ – це епоха всебічного єднання людства в єдиному просторі інформації та комунікацій, перетворення всієї планети на єдиний економічний ринок. Основою сучасності є вільне переміщення капіталу, людей, фінансів, інформації.

Товари вільно рухаються між країнами та секторами економіки, валютні операції стрімко розвиваються на міжнародних валютних ринках. В умовах всеохоплюючої глобалізації економіка України набуває все більш відкритого характеру[9]. Глобалізація висуває надзвичайно високі вимоги до конкурентоспроможності національної економіки, бо найважливішою світовою тенденцією є наростання жорсткої міжнародної конкуренції. Для кожного підприємства й керівника фактом сучасності є цифрові технології. Очевидність використання штучного інтелекту (ШІ) підтверджує той факт, що нині країни оголошують його частиною національної стратегії успішного розвитку.

На економічний лад сучасного суспільства вирішальний вплив має глобальна мережа Інтернет і комп`ютерні технології. Тому неминучою є трансформація місії та функцій інституту бухгалтерської професії в нових, діджиталізованих, умовах, бо швидкість проникнення цифрових технологій у практики ведення бухгалтерського та податкового обліку часто вища, ніж упровадження технологій на виробничих майданчиках. Це призводить до появи нових викликів до затребуваної століттями професії бухгалтера.

Сьогодні актуальним є питання про те, чи справді розвиток технологій у галузі обліку й звітності несе у собі загрозу професії бухгалтера?

Попри всі зміни, що відбуваються, бухгалтери залишаються унікальними фахівцями, ключовими й завжди цінними співробітниками, а бухгалтерія – душею нашого життя [11], мовою та мисленням економіки. Проте, не зважаючи на те, що ця професія є професією всіх часів, її представникам усе ж варто брати до уваги новітні перспективи в її розвитку (див Рис.1).

Рис. 1. Місія та функції бухгалтера в сучасному діджиталізованому економічному просторі

Джерело: узагальнено автором за [1; 2; 3]

Сьогодні бухгалтер працює й живе в умовах постійного зростання інформаційного поля. Збільшується кількість нормативних актів, ускладнюється документальне оформлення господарських операцій, змінюється ринок. Постійні зміни в бізнес-середовищі повністю змінюють схему ведення бізнесу. Трансформації в сучасних реаліях зазнає й професія бухгалтера, бо її представники все більше починають виконувати роль аналітиків і спостерігачів за правильним виконанням усіх операцій комп’ютером. Ці зміни сприятимуть підвищенню ефективності діяльності підприємства та зміцненню позицій бухгалтера на ринку праці (Див. Рис.2).

Рис. 2. Трансформація місії бухгалтера під впливом науково-технічного прогресу

Джерело: складено автором

На сучасному етапі гостро стоїть питання, чи можна довірити всю відповідальність за виконання роботи у сфері облік й аудиту техніці майбутнього, адже елементарним уведенням складних формул протистояти викликам сучасного конкурентного середовища не вийде.

Переваги, які дає впровадження новітніх технологій, безперечно, значні: ШІ може вирівняти співвідношення попиту й пропозиції, обробити дані, здатен боротися з відмиванням грошей. Цифровізація змінює роль бухгалтера в системі управління фірмою, ШІ є помічником, який економить час і сприяє перетворенню рутинної роботи фахівців на легкий контроль даних, без стресових та напружених ситуацій. Машина здатна обчислити коефіцієнт ліквідності, але оцінити фінансове становище «арифметичним» підходом ризиковано. Завдання ж людини – зрозуміти, що до нього призвело: можливо, змінилася облікова політика — метод оцінки запасів або спосіб розподілу умовно-постійних витрат; або утворилися витрати майбутніх періодів; можливо, змінилася договірна політика; або була проведена переоцінка запасів через їх знецінення [5].

Нині компетентності бухгалтерів розширюються. Сьогодні бухгалтер зосереджує увагу на аналізі даних, виконуючи який фахівець може з’ясувати місце фірми на ринку, розуміє зміст процесів. Сучасні технології обліку зміцнили місце бухгалтерів на ринку праці, які змушені працювати у сфері моделювання нових видів корпоративної звітності — про сталий розвиток, екологічної, інтегрованої, соціальної, персоналізованої. З року в рік позиції бухгалтера зміцнюватимуться, підвищуватиметься його роль у процесах управління та інформаційного забезпечення бізнес – структур. Ще у 2014 році в Римі [10] світовий конгрес бухгалтерів констатував фактичне злиття функцій бухгалтера та фінансового менеджера. Незабаром бухгалтер — це аналітик, який може оцінити вплив на зростання конкурентоспроможності своєї компанії всього комплексу чинників, що формуються складною соціально-економічною дійсністю.

Використання технологій сучасності позбавляє роботу працівника від маси рутинної механічної діяльності, яка відбирає час від головніших завдань: інтерпретації даних, прийнятті рішень у галузі формування публічної інформації про стан фірми, консультаційної підтримки прийняття управлінських рішень, та ін. [3]. Нинішній бухгалтер живе в умовах прогресу, намагаючись відповісти на запитання: як встигати опрацьовувати той потік інформації, який надходить із глобальної мережі Інтернет, як вибрати саме ту програму, яка відповідатиме викликам часу, як отримувати знання, актуальні саме сьогодні.

Сьогодні найбільш розповсюдженими програмними забезпеченнями в бухгалтерському обліку є «Me.doc», «Інтелект-сервіс», «1С: Підприємство», «Парус», jSolutions, хмарна бухгалтерська програма BookKeeper SaaS, гнучкі хмарні сервери TuchaBit+, TuchaFlex+, та інші. Найбільш широко зарекомендували себе програмні комплекси для великого бізнесу: «Scala», «SunSystem», «Platinum», «SAP», «Avalon», « Triton». Наприклад, програмний комплекс «Scala» використовується для автоматизації обліку в транснаціональних корпораціях, «SunSystem» – для ведення консолідованого обліку закордонних філіалів, «Platinum»дозволяє виконати рознесення декількох тисяч операцій у хвилину і може одночасно підтримувати роботу до 200 користувачів.

Найпоширеніші IТ-технології відкривають нові горизонти. Вони не загрожують бухгалтерам зникненням їх професії, а, навпаки, є інструментом, що допомагає в рутинній роботі. Вони підвищують якість обробки облікової та аналітичної інформації. зменшують імовірність допущення помилок в документа, покращують ефективність діяльності підприємства.

 Проте програмне забезпечення не зможе замінити деяких функцій фахівця. Жодна програма не дасть відповіді бухгалтеру на найважливіші для розвитку бізнес – структур питання: як розробити вигідну фірмі облікову політику, принципи управлінського обліку, скласти нефінансову звітність, знайшовши золоту середину між необхідною стейкхолдерам інформацією і комерційною таємницею [7]. Тільки людина здатна підготувати правдиву фінансову звітність, що поєднує результат технічної обробки фінансових і нефінансових потоків інформації та результат професійної думки конкретного фахівця, який її готує. У компетенції людини гарантувати економічну безпеку підприємства, передбачати негативний вплив та мінімізувати ризики бізнес-середовища.

Діджиталізація обліку зміцнила позиції бухгалтерів на ринку праці (див. рис. 3), надавши їм можливість моделювати звітність та управляти її змістом. На сучасному етапі місія бухгалтерської професії полягає в підготовці нефінансової звітності, гарантуванні економічної безпеки і створенні можливостей для сталого розвитку як окремих підприємств, так і національної економіки загалом [2]. Під впливом новітніх процесів змінюється і сама сутність професії бухгалтер. Сучасний професіонал здатен розуміти та оцінювати процеси, що відбуваються в компанії, на основі первинного аналізу комплексно аналізувати фінансову та виробничі складові роботи компанії. Саме бухгалтер поставляє дані всім ланкам управлінської системи компанії, він є аналітиком, здатним оцінити вплив на добро­бут своєї компанії всього комплексу чинників.

Рис. 3. ТОП -10 профсфер за кількістю резюме. 2020 р.

Джерело: [11]

Тому бухгалтери сьогодні мають неухильно працювати над набуттям навичок постановки завдань засобам штучного інтелекту, розвивати креативність, логіку мислення, вивчати та впроваджувати нові методи оцінки вартості компанії. Ці ключові і завжди цінні співробітники повинні швидко вчитися, володіти вмінням миттєво пристосовуватися до нових умов, мати сформоване стратегічне бачення, емоційний інтелект для ефективного вирішення поставлених практичних завдань (Таблиця1).

Таблиця 1

Вимоги до компетентностей сучасного бухгалтера – аналітика

Соціально- поведінкові Цифрові компетенції Когнітивні
Робота в команді Інформаційна грамотність Креативність
Емпатія Комунікація та взаємодія Інтелект
Кросфункціональна та кросдисциплінарна взаємодія, Цифровий контент Емоційний інтелект
Володіння англійською мовою Безпека Бачення
Соціальна відповідальність, Розв’язання проблем Саморозвиток
Уміння виявляти, оцінювати, передбачати ризики.

Джерело: узагальнено за [16; 19]

Таким чином, зникнення професії бухгалтер є неможливим, а розвиток інформаційних технологій – лише необхідність вирішувати завдання, які стоять перед бухгалтерським обліком. Штучний інтелект – це алгоритм в умілих руках професіоналів, незамінний, проте керований помічник усього людства.

Висновки. Діджиталізація призвела до появи нових викликів до затребуваної століттями професії. Стрімка цифровізація змінює роль бухгалтера в системі управління фірмою. Він повинен уміти не тільки професійно працювати у галузі обчислень, бухгалтер майбутнього – це аналітик, який володіє знаннями з різних сфер діяльності, має і цифрові навички, і цифровий спосіб мислення.

Уважаємо, що в подальшому штучний інтелект дедалі більше проникатиме у всі сфери людської діяльності, тому попит роботодавців зростатиме саме на представників нової генерації облікових менеджерів у діджиталізованому світі. Переконані, що цифрові технології – реалії сучасного світу. Штучний інтелект покликаний бути незамінним помічником усього людства. У цих умовах виникла необхідність трансформації місії бухгалтерської професії, головними компонентами якої, крім реєстрації фактів господарського життя і підготовки фінансової звітності, стають формування нефінансової звітності, гарантування економічної безпеки й сталого розвитку підприємницьких структур.

Література

  1. Лобода Н.О., Ігнатишина В.М., Беднарчук В.В. Розвиток бухгалтерської професії в Україні: сучасні тенденції. URL: http://molodyvcheny.in.ua/files/journal/2019/11/114.pdf
  2. Василішин С. І.. Трансформація місії та назви професії бухгалтера під впливом запитів зміцнення економічної безпеки підприємств в умовах діджиталізації економіки. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/pdf/7_2020/60.pdf
  3. Лаговська О.А. Розвиток бухгалтерської професії: перспективи та проблеми. URL: http://www.lute.lviv.ua/fileadmin/www.lac.lviv.ua/data/News/Academy/2021/05/2021.05.14_NewsZbir.pdf
  4. Пятов М.Л. Айеша Ханна: Нужно ли бухгалтерам бояться искусственного интеллекта? 12.04.2019. URL: https://buh.ru/articles/documents/87237/
  5. Сокирба Ю., Копняк Н. Вплив міжнародних стандартів на організацію облікового процесу в Україні. URL: http://intkonf.org/sokirba-yu-kopnyak-ni-vpliv-mizhnarodnih-standartiv-na-organizatsiyu-oblikovogo-protsesu-v-ukrayini/
  6. Гончар І.В. Особливості ведення бухгалтерського обліку в умовах застосування сучасних інформаційних технологій. URL: http://www.spilnota.net.ua/ua/article/id-3468/
  7. Король С.Я. Цифрові технології в обліку й аудиті. URL: http://www.econom.stateandregions.zp.ua/journal/2020/1_2020/31.pdf
  8. Швиденко Вікторія. Якою буде у майбутньому робота бухгалтера? URL: https://stimul.kiev.ua/articles.htm?a=yakoyu-bude-u-maybutnomu-robota-bukhgaltera
  9. Коськовецька Н.М. Скоробогатова Н.Є. Конкурентноспроможність галузі в умовах інтеграційних процесів. URL: file:///D:/загрузки/66917-Текст%20статті-153347-1-10-20160708%20(2).pdf
  10. Всемирный конгресс бухгалтеров — 2018 в Сиднее и наше вероятное завтра. 31.01.2019. URL: https://buh.ru/articles/documents/80970/
  11. ТОП-10 професій на ринку праці в 2020 (інфографіка). URL: https://news.finance.ua/ua/news/-/485335/top-10-profesij-na-rynku-pratsi-v-2020-infografika

Перегляди: 394

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат