Земельні проблеми України в сучасних умовах ринкової економіки

Автор:

Анотація: В статті розглянуто питання ринку землі в Україні. Проаналізовано проблеми та недоліки. Виявлено причини та запропоновано шляхи вирішення задля соціально-економічного розвитку країни.

Бібліографічний опис статті:

. Земельні проблеми України в сучасних умовах ринкової економіки//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2019. - №12. - https://nauka-online.com/publications/economy/2019/12/zemelni-problemi-ukrayini-v-suchasnih-umovah-rinkovoyi-ekonomiki/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No12 декабрь 2019

Економічні науки

Решетнікова Яна Владиславівна

студентка

Придніпровської державної академії будівництва та архітектури

ЗЕМЕЛЬНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ

Анотація. В статті розглянуто питання ринку землі в Україні. Проаналізовано проблеми та недоліки. Виявлено причини та запропоновано шляхи вирішення задля соціально-економічного розвитку країни.

Ключові слова: земля, земельний ринок, земельна реформа, тіньовий ринок землі в Україні. 

Актуальність проблеми. Ще з часів розпаду радянського союзу питання про розподіл землі в Україні до сьогодні не знайшло свого вирішення. Земля не може вільно продаватися та купуватися. Великі території пустують. Україна втрачає земельні ресурси, можливості та відповідно, – гроші. На сьогодні дуже важливо вирішити земельні питання, адже час іде і розібратися «хто правий» , а «хто – ні», стає все складніше.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Багато вчених-економістів приділяли неабияку увагу поняттю «земля», «земельний ринок». Серед яких слід виділити П.Т. Саблука, М. М. Федорова, В. М. Жука, Ю. О. Лупенка та інших зарубіжних і вітчизняних науковців, які зробили цінний внесок у процес формування земельних ринкових відносин.

Мета роботи. Мета даного дослідження полягає в аналізі сучасного стану земельного ринку в Україні, виявленні перспектив та недоліків земельної реформи в Україні.

Виклад основного матеріалу дослідження. На сьогоднішній день створення єдиного нормально функціонуючого ринку сільськогосподарських земель в Україні залишається питанням першої необхідності, адже від реалізації якого залежить розвиток агропромислового комплексу, суспільно-земельні відносини, та в решті-решт, сама економіка країни.

Історично склалося так, що в нашій країні чималий земельний потенціал, який становить 5,7 % території Європи [1]. Землі нашої країни дуже родючі, а саме, майже 70 % із 60,3 млн. га, сільськогосподарських угідь годують нас щодня. Такий потенціал – неабияка конкурентна перевага країни. Проте, задля ефективного його використання, необхідно побудувати дієвий механізм, задля відпору сучасній міжнародній конкуренції.

Саме агропромисловий комплекс може дати поштовх до неабиякого розвитку нашої економіки. Але в цьому то і проблема. З 2001 року в Україні введено мораторій на землі. Земля не може вільно продаватися та купуватися. А землевласників у нас багато, яким тільки і залишається, що здавати землі в оренду. Не кажучи вже про величезні території, які пустують через те, що невідомо хто саме є їх власником. Та навпаки, через те, що люди не можуть довести, які землі належать саме їм. І такі проблеми тягнуться вже давно. Тому було б досить логічним і необхідним проведення земельної реформи.

Наприклад, як зазначають економісти, якби у 2018 році мораторій було знято, то сільське господарство принесло б в скарбничку держави в три рази більше коштів [4].

Слід розібратися, чому ж нам так потрібна ця реформа та чи потрібна вона взагалі.

За Конституцією України, власниками земель є народ. Але протягом всіх років Незалежності громадяни так і не отримали право вільно розпоряджатися цією власністю. Це стало однією з причин бідності в селах.

Поговоримо про статистику. 413 дол. приносить 1 га сільгоспугідь в Україні там, де ринку землі немає. 1 000 000 українців померли, так і не дочекавшись можливості продати земельні паї. 1,5 млн га землі українців, що померли, привласнила держава [3].

Сьогодні ринок землі в Україні фактично діє, але можна сказати, саме у тіньовій формі. Люди в нас розумні, тому за тривалий час придумали достатньо способів обійти мораторій на продаж земель: довгострокова оренда, фіктивний заповіт, застава, доручення, зміна цільового призначення ділянки, судове відчуження через борги, емфітевзис та багато іншого. Від такого тіньового ринку страждають селяни, а відповідно держава і реальні інвестори.

Якщо вже говорити про причини необхідності реформи в Україні, варто визначити, що ж саме вона нам дасть [2]:

  • збільшення доходів мешканців села;
  • чесні правила гри для легальних інвесторів;
  • розвиток сільськогосподарського комплексу;
  • гроші на сільські дороги, школи та лікарні (в першу чергу);
  • податки на пенсії та зарплати бюджетникам;
  • встановлення ринкових, а не корупційних цін на землю.

Менталітет нашої країни такий, що будь-які зміни дуже шокують людей. Особливо зміни в законодавстві. Але при проведенні даної земельної реформи не варто боятися наслідків. Адже:

  • українську землю не продадуть повністю;
  • величезні території не будуть належати лише олігархам;
  • іноземців не допустять до української землі взагалі;
  • примушувати продавати свій пай нікого не будуть;
  • ціна на землю не буде штучно занижуватися;
  • орендарів не виженуть з орендованих ділянок;
  • перепродаж землі в перші роки після відкриття ринку землі обмежать додатковими податками. Це повинно виключити спекулятивні операції, про які йшлося вище.

Також, варто відмітити, що підтримку аграріїв направлять в основному на здешевлення кредитної ставки до 5 %. За прогнозними даними зниження облікової ставки до 10 % на 4 квартал 2020 р. вистачить сповна. Але тут може з’явитися проблема, що фермери не зможуть повністю відпрацювати весь об’єм цієї підтримки [5].

Однією з причин, що все більше нервує населення стане зменшення концентрації землі на одну людину з 200 тис. га. до 5-50 тис. га. Але остаточного рішення по цьому пункту ще не прийнято.

Такий законопроект планують прийняти в найближчий час, а початок проведення даної земельної реформи планується на 2020 рік.

Висновки. Тривалий час в Україні відбувається безправ’я фермерів та селян. Через ситуацію, яка склалася, а саме – мораторій на землі, в нашій країні процвітає тіньовий ринок у всіх його сферах. Людей можна зрозуміти. Але одного розуміння замало. Необхідно вживати дієвих заходів. Проведення земельної реформи дійсно допоможе не тільки врегулювати багато питань в агропромисловій сфері, а й виведе Україну на новий рівень розвитку та зробить її більш конкурентоздатною в сучасних жорстких ринкових умовах.

Земельна реформа недосконала. На шляху її створення було внесено щонайменше 4400 поправок. В тому числі це питання регуляції землеустрою, кадастрового механізму, прав орендарів, розширення прав громадян та багато іншого. Та в першу чергу – створення прозорої системи електронних торгів і запровадження моніторингу та антимонопольного контролю.

Неможливо одразу охопити всі проблеми та недоліки, але починати треба хоча б з малого. Запропонована модель земельної реформи на сьогоднішній день – це вже великий крок для України. Тому повільно, але треба крокувати вперед до нових змін і до покращення умов життя українців.

Література

  1. Офіційний сайт Держгеокадастру України. URL: https://land.gov.ua/icat/rynok-zemel/
  2. Офіційний сайт Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. URL: https://zemreforma.gov.ua/
  3. Офіційний сайт Укрінформ. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2833205-rinok-zemli-goncaruk-povidomiv-pro-tisaci-popravok-do-drugogo-citanna.html
  4. Ринок землі в Україні. URL: https://terram.com.ua/novyny/
  5. Ринок землі в Україні. Зміни та доповнення. URL: https://korrespondentnet.cdn.ampproject.org/v/s/korrespondent.net/amp/4172247-u-honcharuka-nazvaly-yzmenenyia-k-zemelnoi-reforme? -u-honcharuka-nazvaly-yzmenenyia-k-zemelnoi-reforme

Перегляди: 391

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат