Бібліографічний опис статті:
Голованов Руслан. Психологічні чинники запобігання розвитку синдрому самотності у студентів першого курсу//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - . - №4. - https://nauka-online.com/publications/psychology/psychology/4/01-30/
Анотація:
У статті розглянуто психологічні чинники запобігання розвитку синдрому самотності в студентів-першокурсників. Поняття «самотність» у статті розглянуто в якості певного психологічно-соціального стану особистісної ізоляції, відчуження, супроводжуваного фрустративними, депресивними й тривожними проявами, доповненими почуттям непотрібності. Виникнення самотності у студентів-першокурсників спричиняється, передусім, індивідуальними особистісними особливостями (низькою самооцінкою, сором’язливістю, невмінням встановлення контактів на міжособистісному рівні, побоюванням відторгнення); віковими характеристиками розвитку осіб юнацького віку як такого, якому притаманна кризовість; мікросоціальними особливостями, характером родинних взаємин, закономірностями виховання, невимушеними стресогенними обставинами, зокрема, втратою рідної людини, розлученням батьків; макросоціальними особливостями, представленими політичною, соціально-економічною ситуацією в країні та світі тощо.
Аналіз функційних особливостей, що супроводжують суб’єктивне переживання самотності студентами-першокурсниками, інспірує висновок стосовно залежності особливостей рецепції самотності людиною прямо зумовлена її індивідуальними особистісними особливостями. Проте шанси для успішного й ефективного подолання зазначеної проблеми суттєво підвищуються за умови своєчасного виявлення ознак, що сигналізують про появу самотності й відчуження, а також чіткого визначення причин виникнення цих психологічних феноменів.
Як ефективна форма подолання синдрому самотності в студентів-першокурсників запропонований соціально-психологічний тренінг. Ця форма роботи представляє собою навчання шляхом набуття та осмислення життєвого досвіду, який моделюється у груповій взаємодії людей. В основу тренінгу з подолання наслідків переживання самотності у студентів-першокурсників мають бути покладені такі принципи як, моделювання ситуації новизни та невизначеності, ігровий характер взаємодії учасників і тренера, позитивний зворотний зв’язок, відмова від критики змісту роботи, баланс між інтуїцією та критичним мисленням, ретроспективне вибудовування паралелей між змістом занять та життєвим досвідом учасників, широке застосування засобів візуальної та пластичної експресії.