Роль Служби безпеки України в розслідуванні злочинів проти основ національної безпеки

Автор:

Анотація: Розглянуто роль Служби безпеки України в розслідуванні злочинів проти основ національної безпеки. З’ясовано що Служба безпеки України - це державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який захищає національну безпеку від загроз розвідки та підривної діяльності іноземних спецслужб, тероризму, диверсій, захищає державний суверенітет, конституційний лад, територіальні цілісність України.

Бібліографічний опис статті:

. Роль Служби безпеки України в розслідуванні злочинів проти основ національної безпеки//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2021. - №9. - https://nauka-online.com/publications/other/2021/9/11-8/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No9 сентябрь 2021

Інше

Савченко Валерій Андрійович

студент

Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого 

РОЛЬ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ В РОЗСЛІДУВАННІ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ ОСНОВ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

Анотація. Розглянуто роль Служби безпеки України в розслідуванні злочинів проти основ національної безпеки. З’ясовано що Служба безпеки України – це державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який захищає національну безпеку від загроз розвідки та підривної діяльності іноземних спецслужб, тероризму, диверсій, захищає державний суверенітет, конституційний лад, територіальні цілісність України.

Ключові слова: СБУ, диверсія, тероризм, злочини проти основ національної безпеки.

В сучасному світі для будь-якої з країн має значення Національна безпека. Від рівня національної безпеки та ефективності захисту прав громадян залежить саме існування і розвиток людини, суспільства і держави в цілому. Процеси глобалізації, посилення єдності світу з одночасним розширенням його національного різноманітності, що призвели до зміни характеру загроз і небезпек для людства, окремих націй і держав, вимагають нових підходів до зміцненню міжнародної безпеки. Поява нових видів загроз і зміна пріоритетів у забезпеченні національної безпеки впливають на кардинальні зміни в системах регіонального та світового рівнів і вимагають визначення ступеня впливу цих змін на безпеку України.

Безпека держави вимагає комплексних заходів. Експерти неурядових та державних інститутів об’єднали свої зусилля з метою здійснення стратегічної оцінки стану національної безпеки України.

В сучасній Україні суспільство розуміє, що для країни дуже важливо набути статусу правової та демократичної держави, захистити її від потенційних та реальних загроз. Національна безпека країни завжди виступає атрибутом її незалежності. Злочини проти безпеки держави становлять найсерйознішу загрозу для територіальної цілісності, недоторканості, конституційного ладу, суверенітету України. Проблематика забезпечення національної безпеки України − від моменту її проголошення до сучасного стану розвитку − широко представлена у працях В. Абрамова, С. Борисевича, А. Дацюка, В. Кириленка, В. Мандрагелі, Р. Марутян, Ю. Мельника, О. Пошедіна, А. Семенченка, Г. Ситника, М. Шевченка, Л. Шипілової та інших дослідників.

Метою є теоретичне дослідження роботи органів Служби безпеки України в розслідуванні злочинів проти основ національної безпеки.

Відповідно до Закону України «Про національну безпеку України» національна безпека України це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних [1].

Одним із державних засобів протидії розвідувально підривній та іншій противоправній діяльності важливе місце належить силам та засобам підрозділів Служби безпеки України, які відіграють значну роль серед ефективних засобів в боротьбі зі злочиннісю.

Служба безпеки України представляє собою державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України на яку покладається захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України‌ ‌[2].

Злочини проти основ національної безпеки України — це передбачені кримінальним законом умисні суспільна небезпечні дії, що посягають на конституційний лад, суверенітет і територіальну недоторканність України. До їх числа законодавець відносить дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; державну зраду; посягання на життя державного чи громадського діяча; диверсію; шпигунство [3].

Основними завданнями Служби безпеки України є: боротьба з розвідкою та диверсійна діяльність проти України; боротьба з тероризмом; контррозвідувальний захист державного суверенітету, конституційного ладу та територіальної цілісності, оборонного та науково -технічного потенціалу, кібербезпеки, економічної та інформаційної безпеки держави, об’єктів критичної інфраструктури; охорона державної таємниці [1].

Служба безпеки України також несе відповідальність за боротьбу з незаконним ввезенням зброї, боєприпасів, вибухових речовин, засобів масової інформації та радіоактивних матеріалів із розповсюдженням зброї масового ураження та засобів її доставки як загрози для військових.

Основною метою Служби безпеки України є захист національної безпеки від загроз розвідки та підривної діяльності іноземних спецслужб, тероризму, диверсій; захист демократії, економічного процвітання та способу життя від зовнішніх загроз; підтримка діяльності інших правоохоронних органів. Одним із пріоритетів нашої держави є реформа Служби безпеки України.

Служба безпеки України є динамічною, укомплектована високопрофесійними експертами, оснащена сучасними матеріально -технічними засобами, спеціальною службою, здатною ефективно захищати територіальну цілісність, конституційний лад та державний суверенітет України від зовнішніх та внутрішніх загроз.

Підводячи підсумок, Служба безпеки України – це державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який захищає національну безпеку від загроз розвідки та підривної діяльності іноземних спецслужб, тероризму, диверсій, захищає державний суверенітет, конституційний лад, територіальні цілісність України.

Література

  1. Про національну безпеку України. Закон України від 21.06.2018 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text‌
  2. Про‌ ‌Службу‌ ‌безпеки‌ ‌України:‌ ‌Закон‌ ‌України‌ ‌від‌ ‌25.03.1992‌ ‌р.‌ ‌URL:‌ ‌‌https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-12#Text
  3. Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001 №2341-ІІІ.

Перегляди: 315

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат