Теоретичні основи забезпечення стабільної діяльності комерційного банку на засадах підвищення рівня його ліквідності

Автор: та

Анотація: У даній роботі розкрито вплив ліквідності на фінансову стабільність комерційного банку.

Бібліографічний опис статті:

та . Теоретичні основи забезпечення стабільної діяльності комерційного банку на засадах підвищення рівня його ліквідності//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2021. - №10. - https://nauka-online.com/publications/economy/2021/10/12-9/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No10 октябрь 2021

Економічні науки

УДК 336.71

Турило Анатолій Михайлович

доктор економічних наук, професор,

професор кафедри фінансів, суб’єктів господарювання

та інноваційного розвитку

ДВНЗ «Криворізький національний університет»

Ковпак Юлія Віталіївна

студентка

ДВНЗ «Криворізький національний університет»

 ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАБІЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ НА ЗАСАДАХ ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЙОГО ЛІКВІДНОСТІ

Анотація. У даній роботі розкрито вплив ліквідності на фінансову стабільність комерційного банку.

Ключові слова: фінансова стабільність, ліквідність банку, управління ліквідністю банку, фінансовий стан, управління фінансовою стабільністю.

Постановка проблеми. Фінансова стабільність як категорія і процес є дуже важливими для будь-якого суб’єкта господарювання. Особливо важливими вони є для комерційних банків, оскільки впливають на всі аспекти його діяльності. Разом з тим, складність щодо оцінки і забезпечення фінансової стабільності діяльності комерційного банку до теперішнього часу визначають потреби в подальшому її дослідженні. Саме тому дослідження сутності категорії «фінансова стабільність» та її впливу на фінансовий стан комерційного банку є дуже важливими та актуальними.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Значна кількість літературних джерел торкаються проблеми фінансової стабільності в діяльності комерційних банків. Питання фінансової стабільності розглядаються у працях таких науковців як: О. Вовченко, О. Грисюк , О. Фуксман, Дж. Сінкі, П. Роуз, В. Волкової, та інші. Разом з тим в економічній літературі недостатньо повно розкрито зв’язок ліквідності з фінансовою стабільністю банку.

Мета дослідження. Метою статті є дослідження впливу ліквідності на рівень фінансової стабільності комерційного банку.

Виклад основного матеріалу дослідження. Для будь-якого банку ключовим моментом діяльності є стабільність. Тому що стабільність – це запорука його іміджу серед всіх клієнтів. Якщо банк є стабільним – це свідчить про повну гарантію утримання існуючих і залучення нових клієнтів банку. В кінцевому підсумку фінансовий стан комерційного банку буде міцним, а фінансові результати будуть високими. Таким чином фінансова стабільність є основою конкурентоспроможності банку.

О. Вовченко, розкриваючи сутність категорії «фінансова стабільності», зазначає у своїй статті [1, с. 161-167]: «Фінансова стабільність банку – це якісна динамічна характеристика, що відображає його здатність виконувати свої функції у процесі адаптації до зовнішнього середовища за позитивної зміни фінансових показників чи підтримання їх у певних межах, незалежно від впливу різноманітних факторів, за рахунок внутрішніх ресурсів»

На комерційний банк та його фінансовий стан впливають два основні чинники:

  • ринкове середовище (маркетингове) – «…сукупність певних суб’єктів, які діють у межах банку та поза ними, і прямо або опосередковано впливають на організацію його діяльності» [2, с. 281-285];
  • банки – конкуренти.

Фінансова стабільність суттєво впливає на фінансовий стан банку (рис. 1).

Рис. 1. Фінансова стабільність в системі оцінки фінансового стану комерційного банку

Джерело: розробка авторів

Серед багатьох факторів, що впливають на фінансовий стан, а саме стабільність банку виділяємо ліквідність. Як зазначає О. Фуксман у своїй статті «Ліквідність у забезпеченні стабільності банку», «…ліквідність банку – це його здатність, не порушуючи внутрішніх та зовнішніх регулятивних вимог, виконувати усі зобов’язання в повному обсязі у необхідній валюті та у відповідний строк за рахунок структури балансу, а також спроможність фінансувати зростання кредитно-інвестиційного портфеля, в тому числі завдяки зовнішнім запозиченням» [3, с. 57-68].

Ліквідним банк можна назвати, коли він в змозі раціонально розпоряджатися фінансовими ресурсами, а саме вчасно виконувати свої зобов’язання за допомогою ліквідних активів та у визначений строк повертати свою заборгованість різних видів. Також є необхідним створення резервних високоліквідних активів у випадках непередбачуваних витрат та покриття збитків у веденні банківської діяльності.

Для забезпечення фінансової стабільності банку необхідно вести ефективне управління його ліквідністю. Розглянемо на рисунку 2 систему управління ліквідністю та її місце у процесі управління фінансовою стабільністю банку. Можемо побачити, що система управління ліквідністю складається з декількох етапів її оцінки:

Рис. 2. Місце системи управління ліквідністю в процесі управління фінансовою стабільністю комерційного банку

Джерело: розробка авторів

  1. Оцінка впливу факторів на рівень ліквідності комерційного банку. ЇЇ необхідно проводити, тому що, не врахувавши певний фактор, банківська стабільність наражається на погіршення стану у майбутньому.
  2. Аналіз за попередніми періодами, фіксує усі зміни у динаміці показників та демонструє результати які потрібно враховувати при удосконаленні та плануванні подальшої фінансової діяльності банку. При даному підході ліквідність визначається як спроможність комерційного банку, використовуючи свої високоліквідні кошти, справляти зобов’язання за пасивами.
  3. Оцінка впливу ліквідності на фінансову стабільність комерційного банку. Банку потрібно бути ліквідним, адже це є головною умовою у забезпеченні фінансової стабільності банку. Впевненість у достатності залучених коштів гарантує задоволення потреб кредиторів та позичальників, що в свою чергу характеризує банк як надійний.

Актуальним питанням для банківських установ України є забезпечення ефективного управління ліквідністю. Адже можлива її втрата загрожує зменшенню клієнтської бази та функціонуванню банку в цілому. І ця проблема буде торкатися не лише банківської установи, а й її збанкрутілих клієнтів. Тому для ефективного вирішення даного питання відділу управління ліквідністю банку необхідно проводити детальний аналіз показників даної категорії.

Оскільки на стабільність банку впливає сукупність різних чинників, то дуже важливо дослідити такий аспект діяльності комерційного банку, як зв’язок фінансової стабільності банку з сукупністю базових показників ліквідності, що представлено нами на рисунку 3.

Показник миттєвої ліквідності демонструє стан ліквідності на довгострокову перспективу, що в свою чергу впливає на якість активів. Також на якість активів впливає такий показник як співвідношення постійних активів до власного капіталу. Він показує як частина власного капіталу залучається для фондування постійних активів.

Рис. 3. Теоретичні засади оцінки впливу ліквідності на фінансовий стан комерційного банку

Джерело: розробка авторів

Співвідношення кредитів та депозитів прямо впливають на прибутковість банку, тому що вона формується в результаті здійснення розрахункових, кредитних та депозитних операцій та інших.

Нормативи ліквідності визначають достатність активів виконувати свої зобов’язання.

Показник достатності ліквідного покриття пов’язаний з ризиками ринку. При цьому показнику грошові потоки та активи зважуються на ризик і отримане значення повинно бути не менше 100%.

На ліквідність банку можуть впливати різні фактори, які можуть привести до розгортання як позитивних, так і негативних сценаріїв подальшого існування установи. Тому менеджмент банку повинен чітко вести свою діяльність з ефективного управління ліквідністю, щоб у подальшому забезпечити банк стабільним функціонуванням.

Висновки. Розглянуті в роботі теоретичні матеріали за темою даної наукової роботи поглиблюють аналіз таких категорій як фінансова стабільність і ліквідність комерційного банку та дозволяють підвищити в цілому ефективність системи управління комерційного банку.

Література

  1. Вовченко О.С. Сучасні методичні підходи до оцінки фінансової стабільності банку. Науковий вісник Полтавського університету економіки і торгівлі. 2016. Випуск № 5. С. 161-167.
  2. Грисюк О.В. Вплив факторів зовнішнього середовища на розвиток банківської системи україни. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: зб. наук. праць. Державний вищий навчальний заклад «Українська академія банківської справи Національного банку України». Суми. 2003. С. 281-285.
  3. Фуксман О. Ліквідність у забезпеченні стабільності банку. Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. 2013. № 4. С. 57-68.

Перегляди: 446

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат