Використання лізингових послуг у комерційній діяльності та інтеграція українських підприємств до міжнародного ринку лізингу

Автор:

Анотація: У статті досліджуються використання лізингових послуг у комерційній діяльності та інтеграція українських підприємств до міжнародного ринку лізингу. Розкрито сутність та історію становлення міжнародного лізингу як інструменту зовнішньоекономічної діяльності. Проаналізовано та розкрито теоретичні основи дослідження міжнародного лізингу у комерційній діяльності. Проаналізовано шляхи вдосконалення та перспективи участі підприємств України у міжнародних лізингових процесах. Узагальнено світовий досвід використання лізингових послуг у комерційній діяльності.

Бібліографічний опис статті:

. Використання лізингових послуг у комерційній діяльності та інтеграція українських підприємств до міжнародного ринку лізингу//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2020. - №10. - https://nauka-online.com/publications/economy/2020/10/ispolzovanie-lizingovyh-uslug-v-kommercheskoj-deyatelnosti-i-integratsiya-ukrainskih-kompanij-k-mezhdunarodnym-rynkam-lizinga/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No10 октябрь 2020

Економічні науки

Гонак Крістіна Василівна

магістр факультету міжнародних економічних відносин

Ужгородського національного університету

Honak Kristina

Master of the Faculty of International Economic Relations

Uzhhorod National University

ВИКОРИСТАННЯ ЛІЗИНГОВИХ ПОСЛУГ У КОМЕРЦІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ДО МІЖНАРОДНОГО РИНКУ ЛІЗИНГУ

ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЛИЗИНГОВЫХ УСЛУГ В КОММЕРЧЕСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ И ИНТЕГРАЦИЯ УКРАИНСКИХ КОМПАНИЙ К МЕЖДУНАРОДНЫМ РЫНКАМ ЛИЗИНГА

USE OF LEASING SERVICES IN COMMERCIAL ACTIVITY AND INTEGRATION OF UKRAINIAN ENTERPRISES INTO THE INTERNATIONAL LEASING MARKET

Анотація. У статті досліджуються використання лізингових послуг у комерційній діяльності та інтеграція українських підприємств до міжнародного ринку лізингу. Розкрито сутність та історію становлення міжнародного лізингу як інструменту зовнішньоекономічної діяльності. Проаналізовано та розкрито теоретичні основи дослідження міжнародного лізингу у комерційній діяльності. Проаналізовано шляхи вдосконалення та перспективи участі підприємств України у міжнародних лізингових процесах. Узагальнено світовий досвід використання лізингових послуг у комерційній діяльності.

Ключові слова: лізинг, міжнародний лізинг, лізинг у комерційній діяльності, лізингові послуги у комерційній діяльності, лізингові послуги, ринок лізингу.

Аннотация. В статье исследуются использования лизинговых услуг в коммерческой деятельности и интеграция украинских предприятий к международному рынку лизинга. Раскрыта сущность и историю становления международного лизинга как инструмента внешнеэкономической деятельности. Проанализированы и раскрыты теоретические основы исследования международного лизинга в коммерческой деятельности. Проанализированы пути совершенствования и перспективы участия предприятий Украины в международных лизинговых процессах. Проанализирован мировой опыт использования лизинговых услуг в коммерческой деятельности.

Ключевые слова: лизинг, международный лизинг, лизинг в коммерческой деятельности, лизинговые услуги в коммерческой деятельности, лизинговые услуги, рынок лизинга.

Summary. The article examines the use of leasing services in commercial activities and the integration of Ukrainian enterprises into the international leasing market. The essence and history of international leasing as a tool of foreign economic activity are revealed. The theoretical bases of research of international leasing in commercial activity are analyzed. The ways of improvement and prospects of participation of Ukrainian enterprises in international leasing processes are analyzed. The world experience of using leasing services in commercial activity is analyzed.

Keywords: leasing, international leasing, leasing in commercial activity, leasing services in commercial activity, leasing services, leasing market.

 Вступ та постановка проблеми. Як фінансова послуга, лізинг сьогодні виступає одним із факторів зростання конкурентоспроможності підприємств, покращення якості послуг, підвищення ефективності виробництва і як наслідок, зміцнення позицій на вітчизняному та світовому ринках. Крім того, зростанням значення ринку лізингових послуг обумовлене тим, що лізинг є альтернативою банківському кредитуванню та дієвим інструментом процесу ефективного оновлення основних засобів і технологій підприємств усіх напрямів економічної діяльності. Актуальність теми полягає в тому, що оскільки міжнародний лізинг є дієвим інструментом процесу ефективного оновлення основних засобів і технологій комерційних підприємств усіх напрямків економічно-господарської діяльності, актуальність теми не викликає сумнівів. Для ефективного функціонування українських підприємств на ринку міжнародного лізингу необхідно проаналізувати ситуацію, що склалась сьогодні, визначити проблеми, які характерні для ринку лізингу, та запропонувати можливі заходи щодо їх вирішення.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вивчення особливостей досвіду використання лізингових послуг у комерційній діяльності знаходять своє відображення в багатьох наукових публікаціях  вітчизняних вчених, таких як: О. Борисюк, О. Міщанчук О., Г. Бутар, О. Марценюк-Розарьонова, С. Зарубенко, Є. Стаднік Є. та інші.

Мeтою даної роботи є дослідження досвіду використання лізингових послуг у комерційній діяльності.

Результати дослідження. Однією зі специфічних форм інвестицій є лізинг. Лізинг, як різновид економіко–правових відносин склався історично давно і є невід’ємним елементом господарських відносин більшості промислово розвинених країн. Для України лізинг є порівняно новим видом діяльності. Його поява обумовлена загостренням проблем розвитку підприємств і новими перспективами, які надають можливість удосконалювати економіко–правові відносини учасникам підприємницької діяльності [1].

Лізинг у сучасному розумінні з’явився та почав розвиватися у Сполучених Штатах Америки всередині 50-х років ХХ ст. Великою заслугою уряду США було визнання лізингу як прогресивного інвестиційного джерела оновлення техніки та стимулювання його використання через запровадження спеціальної програми розвитку. Вже через 10 років відбулася справжня революція в орендних відносинах, лізинг почав поширюватись в 109 європейських країнах – Франції Великобританії, Німеччині, Швейцарії, Австрії та інших країнах, а обсяги інвестицій в устаткування через механізм лізингу зросли в п’ять разів. В оренду масово здавали засоби виробництва, технологічне устаткування, автомобілі, судна, літаки тощо. Лише у кінці 70-х років ХХ ст. лізингові операції почали використовувати у Японії. Таке запізнення можна пояснити закритістю та відсталістю тогочасної японської економіки та її небажанням інтегруватися у світовий економічний простір. Після тріумфального виходу лізингу на ринки США, європейських країн та Японії, він швидко поширюється, змінюється, удосконалюється та набирає нових форм [2].

Еволюція лізингових послуг у світі схожа на розвиток будь-якого іншого ринку – зростає від виникнення до досягнення повного розвитку. Іноземні фахівці виділяють шість стадій розвитку лізингу зокрема: оренда, простий фінансовий лізинг, комплексний фінансовий лізинг, пакетування послуг (операційний лізинг), нові лізингові продукти та зрілість лізингу [2].

Розглядаючи розвиток такого фінансового інструменту, як лізинг, можна сказати, що він є надзвичайно перспективним і необхідним для розвитку малого бізнесу.

В Україні лізинг набуває більшого значення з кожним роком, проте ще існує низка перешкод для цілковитої імплементації цього фінансового інструменту. Хоча видно значний розвиток лізингу на території України, потрібно зазначити, ще потрібно докласти багато зусиль для вдосконалення функціонування лізингової діяльності в Україні.

Економічна нестабільність минулих років вплинула не лише на темпи розвитку України, але й на лізингову галузь в тому числі. Наразі ринок лізингу в Україні повільно відновлюється після різкого зменшення кількості лізингових угод на 42% у 2015 році. Показники обсягу нових укладених договорів лізингової діяльності в 2017 році та першому півріччі 2018 року наведено на рис. 1.

Рис. 1. Показники обсягу нових укладених договорів лізингової діяльності в 2017 році та першому півріччі 2018 року, млрд. грн.

Джерело: [3]

Так, на початку 2017 року кількість нових укладених договорів збільшилася в 2,2 рази, а обсяг усіх договорів сягнув 12,8 млрд грн станом на початок 2018 року.

На початку 2018 року кількість лізингових договорів в Україні становила 50% від рівня 2013 року, тоді як загальна вартість цих договорів зменшилася втричі. Аналогічна ситуація з обсягом лізингового бізнесу: у 2013 році укладено 11 тисяч договорів на суму 3,947 млрд дол. США порівняно з 7 752 договорами на суму 462 млн дол. в 2017 році [3].

Близько 10,6 млрд гривень склала вартість договорів лізингу, укладених лізингодавцями – небанківськими установами в першому півріччі 2018 року (рис. 2).

Рис. 2. Вартість договорів лізингу, укладених лізингодавцями – небанківськими установами в 2017 році – І півр. 2018 року, млрд грн.

Джерело: [3]

Як видно з рисунку 2, в першому півріччі 2017 року обсяги становили 80% від всього об’єму 2017 року. При цьому за 6 місяців 2018 року загальний портфель договорів лізингу зріс на 3,3 млрд (+ 14%) та склав 26 млрд гривень.

На українському ринку найбільше користуються лізингом дві галузі – транспортна та сільське господарство. Найбільший потенціал для проникнення лізингу в Україні мають такі нові сегменти економіки, як ІТ, медицина (медичне обладнання), дорожнє будівництво, логістика, нерухомість, інфраструктура, переробка відходів, альтернативна та відновлювальна енергетика [3].

Водночас на сьогодні Україна знаходиться на початковому етапі розвитку ринку лізингу, і низка факторів, що існують на ринку, поки що гальмують його розвиток. Обмеженість фінансування галузі в Україні, відсутність сучасної сприятливої законодавчої бази та відсутність спеціальних податкових стимулів, низька обізнаність підприємців про сучасні інструменти фінансування бізнесу є найсильнішими перешкодами для розвитку лізингу в країні. Це обмежує підприємства у фінансуванні.

Українські малі та середні підприємства недотримують близько 9,3 млрд доларів на рік і серед багатьох причин недофінансування є саме відсутність додаткових стимулів для розвитку різних видів фінансування, альтернативних банківському кредиту – таких як лізинг. Державі дуже вигідно підтримати розвиток цього ринку та привернути увагу міжнародних та локальних інвесторів до всіх українських лізингових компаній, а не лише до компаній з іноземним капіталом [4].

Серед інших факторів, які стримують розвиток лізингової галузі в Україні, варто назвати брак внутрішнього та іноземного капіталу, відсутність спеціальних державних мотивуючих програм для малого та середнього підприємництва та застаріле законодавство, яке регулює лізингові операції в Україні [4].

Найбільший гальмівний вплив на розвиток лізингових послуг в Україні справляють чинники правового, фінансово–економічного, організаційного та соціального характеру.

До чинників правового характеру слід віднести недосконалість законодавчого забезпечення, неузгодженість вітчизняного законодавства з міжнародними нормами законодавства з питань лізингу, відсутність державних програм стимулювання використання лізингу як джерела оновлення основних фондів, а також невизначеність в законодавчих актах правового статусу лізингових компаній та відсутність положень, які б стосувались лізингу інтелектуальної власності і прав та інших форм і видів лізингу окрім фінансового та оперативного [5].

Слід зазначити, що найбільший вплив на формування ефективного ринку лізингових послуг в Україні справляють проблеми фінансового характеру. Так, беззаперечно серйозною проблемою є висока вартість лізингових послуг. Середня величина канвових платежів, які передбачають більшість лізингових угод, становить 20% від вартості предмету лізингу. Крім того відсоткова ставка по лізингу вища за банківський кредит, при цьому окрім самого предмета лізингу вимагається додаткове забезпечення. Також до проблем фінансового характеру відносять занадто жорстку систему оподаткування лізингових операцій, низьку платоспроможність усіх категорій споживачів та, як один з головних чинників – проблеми кредитування лізингодавців банками, що включають короткостроковий характер банківських кредитів, значні ризики несвоєчасної плати за користування майном, високі ставки за кредитні ресурси комерційних банків тощо. Серед основних чинників соціально–психологічного характеру варто виділити недостатність кваліфікованих кадрів у сфері лізингу та низький рівень обізнаності з питань лізингу серед представників малого та середнього бізнесу, а також небажання платити за ризики, які виникають при здійсненні лізингової діяльності. Досить важливе значення мають проблеми організаційного характеру, які полягають у відсутність повної та достовірної інформації про платоспроможність потенційних лізингоодержувачів, слабкий розвиток інфраструктури ринку та відсутність інформації й реклами щодо лізингових послуг та крім цього достатньо виражена тенденція вітчизняного лізингового ринку до залежності від імпорту, що не є добрим показником для української економіки.

Отже, аналізуючи вищенаведений матеріал, можна зробити висновок, що проблем, що стають на заваді подальшому розвитку лізингу в Україні, дуже багато, тому для їх ефективного вирішення необхідно здійснити такі заходи:

  • розроблення державної програми стимулювання та підтримки лізингу, яка б передбачала залучення банківського сектору до розвитку лізингових послуг;
  • створення сприятливої законодавчої бази для суб’єктів лізингової діяльності, а саме реформування податкового законодавства в частині стимулювання лізингових операцій (запровадження податкових пільг щодо операцій з міжнародного лізингу для ввезення на територію України високотехнологічного устаткування;
  • надання інвестиційних пільг при оподаткування прибутку підприємств тощо);
  • створення більш розвинутої інвестиційної інфраструктури ринку лізингових послуг, що включала б підготовку кваліфікованих кадрів, а також з метою послаблення фінансового навантаження на учасників лізингової угоди, зниження вартості кредитних послуг, нотаріальних послуг з оформлення договорів лізингу, послуг страхування тощо [5].

Лізинг має позитивний вплив на економіку будь–якої країни, оскільки він дозволяє:

  • прискорити розвиток малого та середнього бізнесу, підприємств аграрно–промислового комплексу;
  • підвищити обсяги реалізації нового обладнання;
  • збільшити обсяги інвестицій у національну економіку;
  • поліпшити конкурентне середовище на фінансовому ринку;
  • здійснити технічне та технологічне переоснащення підприємств, підвищити конкурентоспромож­ність економіки держави.

За останнє десятиліття ринок лізингу США виріс до найвищої стадії розвитку – зрілості лізингового ринку. Цій стадії притаманні нижчі норми прибутку, що змушують лізингові організації збільшувати власну операційну ефективність замість збільшення обсягів продажу. Лізингові організації зосереджуються більше на оцінюванні ризиків активів, зменшуючи свою увагу до проблем кредитування, запроваджують мало інноваційних продуктів та стають експертами у конкретних видах обладнання. Як свідчать дані World Leasing Yearbook, сьогодні спостерігається тенденція загального затихання ринку лізингу, скорочуються обсяги лізингових операцій, і їх зростання можливе лише за умов загального зростання економіки. Хоча ринок і досяг зрілості, проте багато лізингових організації продовжують пропонувати тільки фінансовий лізинг, а інші надають послуги лише операційного або комплексного лізингу.

Одним з найбільш розвинених шляхів використання лізингу інтелектуальної власності у Сполучених Штатах Америки є передача за договором лізингу різного технологічного обладнання, верс­татів, приладів тощо, які виконані на рівні винаходів і захищені патентами. Разом з технологічним обладнанням і документально оформленим процесом передається право користуватися об’єктом інтелектуальної власності [2].

На сьогодні до вдалих прикладів використання лізингу інтелектуальної власності є надання в лізинг IT–технологій. Вже загальним правилом у США став лізинг програмного забезпечення разом з комп’ютерною технікою, з встановленням програм, підключенням до необхідних систем, навчанням персоналу тощо. Слід зауважити, що частіше вартість програмного забезпечення сучасного персонального комп’ютера в десятки разів перевищує вартість самої комп’ютерної машини. Крім того, більшість лізингових фірм у США високо оцінюють можливість лізингу патентів, торгових марок та інших подібних активів. На їх думку, перспективи розвитку лізингу в США будуть визначатися саме лізингом інтелектуальної власності, але для його широко розвитку потрібно вирішити низку проблем у сфері законодавства і комерційної практики [2].

Ринок лізингу Німеччини перебуває сьогодні на стадії пакетування послуг або операційного лізингу. Причинами, що сприяли переходу до четвертої стадії, були інтенсивна конкуренція, передавання лізингових технологій з однієї країни в іншу, попит мультинаціональних лізингоодержувачів та розвиток вторинного ринку основних фондів. Ключовою характеристикою цього продукту є здатність лізингоодержувача повернути обладнання наприкінці терміну лізингу та повний спектр послуг, притаманний багатьом операційним лізингам. Німецькі лізингові організації пропонують надзвичайно зручний для лізингоодержувача набір послуг, який максимально враховує його потреби та передбачає: надання обладнання, транспортування, встановлення, технічне обслуговування, навчання персоналу з експлуатації тощо. Роботі фахівців німецьких лізингових організацій притаманна творчість, винахідливість та гнучкість до потреб клієнтів. Над розробленням договору лізингу часто працюють не лише лізингові організації, але і підприємства-позичальники, які, як правило, пропонують власні договори, що повніше захищають їхні інтереси.

Німецькі лізингові організації останніми роками виходять на міжнародний ринок, розвиваючи співпрацю насамперед із своїми сусідами по ЄС, країнами арабського світу та віднедавна і з Україною, пропонуючи конкурентні лізингові послуги із широким спектром можливих предметів лізингу. Хоча за якісними характеристиками німецькі лізингові послуги ще поступаються американським та японським послугам, які надають інтерлізингові організації, проте за темпами нарощення лізингових операцій навіть перевищують їх.

Лізинг у Японії виник значно пізніше, ніж в інших розвинутих державах, проте значні та регулярні інвестиції у розвиток науки та техніки вплинули на стрімкий розвиток новітніх технологій, позначилися на темпах поступу ринку лізингу та вивели останнім часом японський ринок лізингу на п’яту стадію еволюції світового ринку лізингу – стадію нових лізингових продуктів. Спонукальними чинниками еволюції лізингу були жорстка конкуренція, творчість лізингових організацій та постійне розроблення новітніх високовартісних видів техніки та технологій. Операційний лізинг як фінансовий продукт стає дуже розвиненим, зі складними опціонами завершення терміну лізингу, опціонами раннього завершення, оновлення та подовження кредитів, оновлення технологій та інші інновації. Все це створює нові можливості для гнучкості, пристосовування терміну лізингу до фінансових, економічних та технологічних змін у лізингоотримувача. Японські лізингові організації надають такі послуги, як сек’юритизація, венчурний лізинг та комплексний лізинг. Результати дослідження іноземного та вітчизняного ринків лізингу, проаналізовано, згруповано та подано у таблиці 1.

Таблиця 1

Порівняльна характеристика надання лізингових послуг в Україні та світі

Порівняльні ознаки США Німеччина Японія Україна
Інвестиції в предмет лізингу лізингоотримувачем. Лише окремі удосконалення. Покращання предмета лізингу лише за згодою лізингодавця.
Термін лізингової угоди. Менше ніж 80 % корисного строку служби. 40–90 % економічного терміну служби. Менше ніж 70 % економічного терміну служби та 60 %, якщо термін понад 10 років Більше ніж 75 % первісної вартості.
Вартість лізингових платежів. Більша чи дорівнює 90 % ринкової вартості предмета лізингу. Покриває вартість виробництва, придбання та інші поточні витрати. Приблизно дорівнює сукупним витратам на придбання майна. Дорівнює вартості об’єкта лізингу або перевищує її.
Розгляд фінансового лізингу у системі оподакування. Лізинговий платіж лізингодавець зараховує як валові доходи, лізингоотримувач – як валові витрати Частка лізингового платежу, що відшкодовує основну вартість об’єкта лізингу. Лізинг – продаж майна. Лізинг – продаж послуги. Лізинг – продаж майна.

Джерело: [2]

Як видно з таблиці 1, аналіз практики провідних країн світу свідчить про важливу роль лізингу в економічному зростанні країни, особливо у перехідний період розвитку економіки. Для бізнесу лізинг є джерелом додаткового капіталу, що дає змогу активізувати його діяльність. Для національної економіки лізинг сприяє збільшенню зайнятості, покращанню соціального клімату у державі, розширенню податкової бази та зростанню ВВП (внаслідок нагромадження капіталу, через придбання обладнання). На темпи нагромадження капіталу істотно впливає податкова політика країни. “Лізинговий бум” у світовій практиці зумовлювався наданням на стадії становлення лізингових відносин податкових пільг учасникам ринку лізингових послуг [2], метою яких є стимулювання використання лізингу у господарській діяльності. І лише з поглибленням, поширенням та розвитком ринку лізингу роль пільг поступово зменшувалася. Лізингова послуга ставала настільки конкурентоздатною, порівняно із іншими фінансовими послугами, що не потребувала використання значних пільг – податкових кредитів, податкових списань та прискореної амортизації. Запровадження пільг для вітчизняних суб’єктів лізингової діяльності є одним із перших та ефективних кроків держави для стимулювання швидкого розвитку лізингового ринку. Величина та обсяг пільг повинні корелювати із рівнем розвитку економіки та ринку лізингу і відповідати реальним потребам лізингоотримувачів.

Таким чином, порівняльний аналіз ринків лізингу України, США, Німеччини та Японії дає змогу стверджувати:

  • рівень розвитку лізингу корелює із рівнем розвитку виробничого сектора економіки країни, і впливає на темпи розвитку стратегічно важливих ринків;
  • іноземні лізингові організації швидко та вміло пристосовуються до реальних потреб світової економіки, впроваджуючи новітні форми та методи надання лізингових операцій та розширюють сфери застосування;
  • запровадження на початковому етапі зародження лізингу пільг, спрямованих на стимулювання розвитку лізингу, є вкрай необхідним та економічно доцільним заходом для забезпечення соціально-економічного розвитку держави;
  • машинобудування є домінуючим сектором економіки у якому темпи зростання лізингових послуг та частка лізингу в інших джерелах фінансування, є чи не найвищими [6].

Так, протягом останніх років лізингові підприємства, які встояли та утрималися на плаву, наразі з впевненістю набирають обертів та збільшують обсяги фінансування при більш жорстких вимогах до майбутніх лізингоотримувачів. Відбувається поглиблення їхньої співпраці з дилерами та постачальниками (вендор бізнес), а також орієнтація на зменшення ліміту фінансування для кожного окремого клієнта поряд із зниженням ризикованості операцій. В майбутньому підвищення активності лізингового ринку можна очікувати за рахунок аграрної промисловості та машинобудування, які є найбільш стійкими в нашій країні.

Основною тенденцією фінансового лізингу в Україні є закріплення позицій за лідерами ринку та розширення їх сфери впливу. Проведення SWOT-аналізу ринку фінансового лізингу в Україні дає змогу визначити сильні, слабкі сторони фінансового лізингу, окреслити можливості та загрози (табл 2).

Таблиця 2

SWOT – аналіз ринку послуг фінансового лізингу в Україні

Сильні сторони Можливості
1. Вдосконалення та уніфікація лізингового законодавства.2. Державно-приватне партнерство при здійсненні лізингових операцій.3. Спрощення судово-адміністративних процедур при вилученні предмета лізингу в невідповідальних лізингоотримувачів. 1. Використання програм лізингу для ефективного розвитку стратегічних програм розвитку (загальнодержавних, галузевих та регіональних).2. Впровадження нових лізингових програм, продуктів та послуг, конкурентоспроможних за світовими стандартами.3. Диверсифікація джерел фінансування лізингової діяльності.
Слабкі сторони Загрози
1. Низький рівень стійкості на ринку комерційних лізингових компаній.2. Недостача «довгих» і «широких» грошей в інвестиційному фінансуванні.3. Відсутність якісної та різнобічної статистичної звітної інформації.4. Вузька база фондування лізингових компаній.5. Низька ефективність заходів збільшення прозорості гібридних фінансових інструментів. 1. Вихід на український ринок сильних іноземних лізингових компаній.2. Часті зміни лізингового законодавства (нормативних актів).3. Нестабільність національної валюти.4. Зростання інфляції, що призводить до подорожчання вартості залучених фінансових ресурсів.5. Зниження рейтингів країни на міжнародному ріні в сфері кредитування та лізингу.6. Використання фінансового лізингу в тіньових схемах з метою оптимізації оподаткування та виведення активів в офшори.

Джерело: [7]

Виходячи із проведеного аналізу, пріоритетними заходами із зростання ринку послуг фінансового лізингу слід визначити:

  • доступність та адекватне правове регулювання, чого так бракує Україні і які є передумовами поширення лізингових послуг у розвинених країнах;
  • ухвалення закону “Про фінансовий лізинг” у новій редакції може змінити архітектуру ринку: у сектор прийде більше європейських гравців, поліпшиться доступ малого та середнього бізнесу до лізингових послуг;
  • ефективне забезпечення прозорості гібридних фінансових інструментів попередить використання фінансового лізингу в тіньових схемах [7].

Розвиток лізингу також буде мати макроекономічні наслідки: він сприятиме зниженню вартості грошей, а економіка отримає оновлені основні фонди.

Висновки. Отже, лізинг комерційної нерухомості є альтернативою іпотечному кредитуванню й орендним відносинам. А в умовах економічної і політичної нестабільності – єдиним реальним засобом існування для малого та середнього бізнесу, що відчайдушно намагається залишитися на плаву й продовжувати свою діяльність. Проте існують проблеми, які гальмують розвиток лізингових послуг і потребують негайного вирішення. Зокрема, необхідно врегулювати юридичні аспекти щодо цього сегменту ринку. Насамперед вимагає чіткого формулювання порядок реєстрації договору лізингу нерухомості. Складнощі виникають через непрозорість сучасного ринку нерухомості й афери, які чекають на кожному кроці.

Література

  1. Шталь Т.В., Доброскок Ю.Б., Тіщенко О.О., Сапаров Е. (2013), Аналіз інвестиційного клімату України та шляхи його вдосконалення. БІЗНЕСІНФОРМ. № 3. С. 122–125.
  2. Подольчак Н.І. (2008), Огляд вітчизняного та світового ринків лізингу. URL: http://vlp.com.ua/files/17_28.pdf
  3. Фінансовий лізинг в Україні: поточний стан та перспективи розвитку (2020). URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/2541156-finansovij-lizing-v-ukraini-potocnij-stan-ta-perspektivi-rozvitku.html
  4. Лізингові компанії до 2021 року більш як удвічі збільшать обсяги фінансування МСБ (2018). URL: https://mind.ua/news/20189016-lizingovi-kompaniyi-do-2021-roku-bilsh-yak-udvichi-zbilshat-obsyagi-finansuvannya-msb
  5. Прокопенко О. В. (2013), Економічні проблеми сталого розвитку // матеріали Міжнародної науково–практичної конференції, присвяченої пам’яті проф. Балацького О.Ф., Суми: СумДУ. Т.2. С. 18–20.
  6. Павлова А. М. (2018), Вплив використання фінансового лізингу в тіньових схемах на економічну безпеку України. URL: http://www.economy. nayka.com.ua/?n= 1&y=2018
  7. Павлова А.М. (2019), Детінізація фінансового лізингу як напрям забезпечення економічної безпеки України // Дисертація на здобуття кандидатського ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 21.04.01 «Економічна безпека держави». Національний інститут стратегічних досліджень. Київ, 236 с.

References

  1. Stahl T.V., Dobroskok Y.B., Tishchenko O.O., Saparov E. (2013), Analiz investycijnogo klimatu Ukrayiny ta shlyaxy jogo vdoskonalennya [Analysis of the investment climate in Ukraine and ways to improve it]. BUSINESSINFORM. № 3. PP. 122–125.
  2. Podolchak N.I. (2008), Oglyad vitchyznyanogo ta svitovogo rynkiv lizyngu [Review of domestic and world leasing markets. URL: http://vlp.com.ua/files/17_28.pdf
  3. Financial leasing in Ukraine: current status and development prospects (2020). URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/2541156-finansovij-lizing-v-ukraini-potocnij-stan-ta-perspective-development.html
  4. Leasing companies will more than double the amount of SME financing by 2021 (2018). URL: https://mind.ua/news/20189016-lizingovi-kompaniyi-do-2021-roku-bilsh-yak-udvichi-zbilshat-obsyagi-finansuvannya-msb
  5. Prokopenko O.V. (2013), Ekonomichni problemy stalogo rozvytku // materialy Mizhnarodnoyi naukovo–praktychnoyi konferenciyi, prysvyachenoyi pamyati prof. Balaczkogo O.F. [Economic problems of sustainable development: materials of the International scientific-practical conference dedicated to the memory of prof. Balatskoho O.F.], Sumy: SSU. Vol.2. PP. 18–20.
  6. Pavlova A.M. (2018), Vplyv vykorystannya finansovogo lizyngu v tinovyx sxemax na ekonomichnu bezpeku Ukrayiny [The impact of the use of financial leasing in shadow schemes on the economic security of Ukraine]. URL: http: //www.economy. nayka.com.ua/?n= 1 & y = 2018
  7. Pavlova A.M. (2019), Detinizaciya finansovogo lizyngu yak napryam zabezpechennya ekonomichnoyi bezpeky Ukrayiny [De-shadowing of financial leasing as a direction of ensuring economic security of Ukraine]. The dissertation on competition of a candidate’s degree of the candidate of economic sciences on a specialty 21.04.01 “Economic security of the state”. National Institute for Strategic Studies. Kyiv, 236 p.

Перегляди: 537

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат