Моделювання поведінки малого та середнього бізнесу в умовах ризику
Анотація: У даній роботі розглянуто процес впливу тіньової економіки, а саме тіньового капіталу на процес розвитку країни в розрізі підприємств малого та середнього бізнесу. Встановлюється як саме ці підприємства розподіляють свій капітал на чистий і тіньовий, тобто поведінка цих компаній. Сформовані фактори, які впливають на цю поведінку — основні макроекономічні податкові показники. Через явище тіньових економіки державний бюджет щодня недотримує мільйони гривень з податкової структури доходів, а великі фактичні податкові ставки спонукають більше підприємств входити в тіньову економіку, формуючи тіньовий, ризиковий капітал. Актуальність роботи обумовлюється тим, що тіньова економіка охоплює майже половину господарського комплексу України та є суттєвою перешкодою до сталого розвитку держави у багатьох аспектах – дефіцит податкових бюджетних надходжень, кількість іноземних інвестицій, економічна безпека країни, корупція та інші. Внаслідок цього є актуальним питання розробки ефективних інструментів боротьби з тіньовим капіталом.
Бібліографічний опис статті:
Сусанна Герасимець. Моделювання поведінки малого та середнього бізнесу в умовах ризику//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2021. - №12. - https://nauka-online.com/publications/economy/2021/12/28-3/
Герасимець Сусанна Олександрівна
магістр
Національного технічного університету України
«Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
Герасимец Сусанна Александровна
магистр
Национального технического университета Украины
«Киевский политехнический институт имени Игоря Сикорского»
Herasymets Susanna
Master’s degree of the
National Technical University of Ukraine
“Kyiv Polytechnic Institute named after Igor Sikorsky”
МОДЕЛЮВАННЯ ПОВЕДІНКИ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ В УМОВАХ РИЗИКУ
Анотація. У даній роботі розглянуто процес впливу тіньової економіки, а саме тіньового капіталу на процес розвитку країни в розрізі підприємств малого та середнього бізнесу. Встановлюється як саме ці підприємства розподіляють свій капітал на чистий і тіньовий, тобто поведінка цих компаній. Сформовані фактори, які впливають на цю поведінку — основні макроекономічні податкові показники.
Через явище тіньових економіки державний бюджет щодня недотримує мільйони гривень з податкової структури доходів, а великі фактичні податкові ставки спонукають більше підприємств входити в тіньову економіку, формуючи тіньовий, ризиковий капітал.
Актуальність роботи обумовлюється тим, що тіньова економіка охоплює майже половину господарського комплексу України та є суттєвою перешкодою до сталого розвитку держави у багатьох аспектах – дефіцит податкових бюджетних надходжень, кількість іноземних інвестицій, економічна безпека країни, корупція та інші. Внаслідок цього є актуальним питання розробки ефективних інструментів боротьби з тіньовим капіталом.
Ключові слова: МСБ, тіньова економіка, економічна модель, моделювання, фіскальна політика, податковий апарат, ризик, тіньова діяльність, підприємство.
Об’єктом дослідження – проблематика явища тіньової економіки та сценарний аналіз реформування основних фіскальних макроекономічних показників.
Мета дослідження – Мета роботи полягає в створені макроекономічної економіко-математичної моделі взаємодії підприємств господарського комплексу України, з урахуванням тіньового сектору економіки, з державною фіскальною системою. Та розроблення дій і рекомендацій, на основі проведення оптимізації моделі та сценарного аналізу, щодо реформування податкової системи країни з метою зменшення частки тіньового капіталу в оберті підприємств.
Предметом дослідження є математичні моделі валового випуску підприємства з урахуванням одного фактору виробництва, рівняння динаміки капіталів та їх апарат розподілу.
Методи дослідження. В роботі використовувалися методи математичного аналізу, економіко-математичне моделювання, апарат теорії прийняття рішень, створення динамічних систем, методи регресійного аналізу, методи динамічного програмування і нелінійної оптимізації.
Інформація для дослідження була взята з літератури у якій були розглянуті проблеми теорії та практики економічного розвитку країни, вплив податку на розвиток підприємств малого та середнього бізнесу.
Практична цінність роботи визначається здатністю використання розробленої економіко-математичної моделі у сфері управління податковою політикою держави, розробці нових реформ у зміні макроекономічних податкових показниках та оцінці ефективності запропонованих змін.
Основний матеріал. Поширення в Україні такого соціально-економічного явища, як тіньова економіка, а також обсяги продукції і фінансових ресурсів, які обертаються в цій сфері, являють собою суттєву перешкоду забезпеченню сталого розвитку економіки. Значною проблемою є те, що переважна більшість операцій, які можна віднести до тіньових, можна здійснити в легальному нормативно-правовому полі, а доведення факту здійснення тіньової діяльності потребує значних зусиль органів державної влади.
Структурна перебудова економіки держави та прискорення темпів її зростання значною мірою залежать від досконалості системи управління мікроекономічними показниками. Ефективна діяльність МСБ за ринкових умов, передбачає перш за все максимізацію прибутку, у якій можуть використовуватися і «тіньові» методи. Максимізація прибутку та мінімізація втрат, на підприємствах малого та середнього бізнесу, не є досконалою саме внаслідок того що:
- по-перше, МСБ використовують «тіньові методи» для мінімізації втрат та виводу частини капіталу в ризиковий (тіньовий капітал);
- по-друге, надвисокий податковий тягар для підприємств, які розвиваються та відкритість світової економіки, а зокрема «сірих тіньових зон».
Традиційно причиною тінізації економіки вважають надмірний податковий тягар. Проте ця думка, хоча вона і переважає, не повною мірою відтворює причини тінізації. Наприклад, в Україні загальне податкове навантаження на підприємство складає 55,5 %. Це досить високий показник. Разом з тим у Франції він найбільший серед європейських країн і складає 65,8 %, в Австрії податкове навантаження дорівнює 55,5 %, у Швеції – 54,6 %. Водночас масштаби тіньової економіки у країнах ЄС сягають лише 10–25 %
Можна виділити такі проблеми виводу капіталу в ризиковий підприємствами МСБ:
- Втрата надходжень до бюджету;
- Планування бюджету без урахування трансформації капіталу і як наслідок дефіцит;
- Тінізація ринку праці та зростаючий тренд до з/п у «конверті»;
- Від’ємне сальдо прямих інвестицій;
- Низький рівень економічної безпеки.
Виходячи з цього перед державою постає завдання – оптимальне керування у сфері управління макроекономічними показниками, урахування тіньового сектору при плануванні розвитку, створення спеціальних інституцій та моделювання поведінки МСБ при розподілені капіталу на чистий та ризиковий.
Перед побудовою економіко-математичної моделі треба поставити чіткі завдання, які вона буде вирішувати, тож виходячи з проблем описаних у пункті вище наступні завдання, з урахуванням специфіки розвитку України, та стану у якому вона зараз знаходиться, будуть доцільними:
- Модель опису валового випуску підприємств МСБ з урахуванням двох типів капіталів: ризикового та чистого.
- Опис динаміки росту ризикового капіталу та зміну чистого капіталу, їх взаємовідношення.
- Регулювання макроекономічних показників – а саме податку на прибуток.
Для вирішення цих задач ми можемо скористатися модифікацією моделі Солоу-Свена, яка враховує тільки 1 фактор виробництва – капітал, тобто валовий продукт виробляється за CES функцією. Також дана модель враховує чистий і тіньовий капітали.
В АК-моделі (саме до такої моделі ми перейшли замінивши L на К за допомогою CES-функції) зростання виходить ендогенних завдяки нейтралізації спадної віддачі капіталу в довгостроковому плані. Однак при використанні виробничої функції такого виду граничний і середній продукти капіталу завжди постійні, і, отже, темпи приросту не володіють властивістю збіжності. Можливість зберегти таку особливість моделі, як постійна віддача капіталу в довгостроковій перспективі, одночасно повернувши властивість збіжності, існує – відповідна ідея запропонована в роботі Jones and Manuelli (1990).
Після отримання економіко-математичної моделі слід впровадити певні сценарії, які держава зможе впровадити у майбутньому для зменшення частки тіньової економіки та ризикових капіталів на підприємствах МСБ.
- Податкові канікули на 3 роки (від податку на прибуток).
- Податок на виведений капітал в офшорні зони (згідно з конвенцією ООН).
- Пільги та привілеї на введений капітал, тобто на закордонні інвестиції.
- Реформування податкової системи і перехід всіх підприємств на єдину ставку (з диверсифікованими категоріями).
- Без змін.
Це будуть такі варіанти, які ми реалізуємо у отриманій моделі та за допомогою методу оптимальної швидкодії визначимо найкращий сценарій, який держава зможе впровадити у майбутньому для мінімізації частки тіньової економіки.
Статистичні данні були взяті з служби державної статистики України та роботи Leonardo Medina «Shadow Economies Around the World: What Did We Learn Over the Last 20 Years?». Також було використано працю Jones and Manuelli та інші різні дослідження у цій сфері.
Література
- Тіньова економіка в Україні: масштаби та напрями подолання – аналітична доповідь, 2011.
- Leonardo Medina, Shadow Economies Around the World: What Did We Learn Over the Last 20 Years? IMF, 2018.
- Державна служба статистики. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/
Коментарі закрито.
To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science