Оптимізація операційних витрат виробничих підприємств України на основі методів таргет-костингу та кайдзен філософії

Автор:

Анотація: У статті розглянуто основні сучасні моделі управління витратими підприємства, у розрізі стратегічного та поточного планування. Встановлено взаємозв’язок стратегічного планування управління витратами з обліково-аналітичними процедурами підприємства. Розглянуто основні принципи застосування таких методів як Таргет-костинг та Кайдзен-костинг. Визначено перспективи застосування даних методів у сукупності, задля максимально ефективної реалізації поставлених цілей підприємств.

Бібліографічний опис статті:

. Оптимізація операційних витрат виробничих підприємств України на основі методів таргет-костингу та кайдзен філософії//Наука онлайн: Міжнародний електронний науковий журнал - 2020. - №1. - https://nauka-online.com/publications/economy/2020/1/optimizatsiya-operatsionnyh-rashodov-proizvodstvennyh-predpriyatij-ukrainy-na-osnove-metodov-target-kostinga-ta-kajdzen-filosofii/

Стаття опублікована у: : Наука Онлайн No1 январь 2020

Економічні науки

Калюжна Аліна Володимирівна

студент

Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара

Калюжная Алина Владимировна

студент

Днепровского национального университета имени Олеся Гончара

Kaliuzhna Alina

Student of the

Oles Honchar Dnipro National University

ОПТИМІЗАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ НА ОСНОВІ МЕТОДІВ ТАРГЕТ-КОСТИНГУ ТА КАЙДЗЕН ФІЛОСОФІЇ

ОПТИМИЗАЦИЯ ОПЕРАЦИОННЫХ РАСХОДОВ ПРОИЗВОДСТВЕННЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ УКРАИНЫ НА ОСНОВЕ МЕТОДОВ ТАРГЕТ-КОСТИНГА ТА КАЙДЗЕН-ФИЛОСОФИИ

OPTIMIZATION OF OPERATING EXPENSES OF PRODUCTION ENTERPRISES OF UKRAINE BASED ON TARGET-COSTING METHODS AND KAIZEN PHILOSOPHY

Анотація. У статті розглянуто основні сучасні моделі управління витратими підприємства, у розрізі стратегічного та поточного планування. Встановлено взаємозв’язок стратегічного планування управління витратами з обліково-аналітичними процедурами підприємства. Розглянуто основні принципи застосування таких методів як Таргет-костинг та Кайдзен-костинг. Визначено перспективи застосування даних методів у сукупності, задля максимально ефективної реалізації поставлених цілей підприємств.  

Ключові слова: витрати, управління витратами, стратегічне планування, калькуляція собівартості, методи управління.

Аннотация. В статье рассмотрены основные современные модели управления затратами предприятия в разрезе стратегического и текущего планирования. Установлена ​​взаимосвязь стратегического планирования управления затратами с учетно-аналитическими процедурами предприятия. Рассмотрены основные принципы применения таких методов как Таргет-костинг и Кайдзен-костинг. Определены перспективы применения данных методов в совокупности, для максимально эффективной реализации поставленных целей предприятий.

Ключевые слова: расходы, управления затратами, стратегическое планирование, калькуляция себестоимости, методы управления. 

Summary. The article deals with the basic modern cost management models in terms of strategic and current planning. The relationship between strategic cost management planning and accounting and analytical procedures of the enterprise is identified. The basic principles of application of the methods of Target-costing and Kaizen-costing are considered. Perspectives of application of these methods in the aggregate for the purpose of the most effective realization of the set goals of the enterprises are determined.

Key words: costs, cost management, strategic planning, costing, management methods.

Будь-яка система інформаційного забезпечення та оцінки ефективного управління витратами має містити сукупність окремих елементів, які  володіють хоча б однією чи декількома властивостями, що забезпечують досягнення поставленої цілі. Основною метою впровадження системи управління витратами є набір складових, із допомогою яких реалізовується збирання та оброблення даних щодо витрат, а також надання інформації для прийняття управлінських рішень в той момент часу, коли вона може бути найефективнішою. Існують різні концепції, системи та методи управління витратами, уміле використання яких дає можливість сформувати власну ефективну модель як управління витратами, так і господарською діяльністю підприємства в цілому. Залежно від вибору підприємством стратегії розвитку визначається і стратегія управління його витратами.

Як свідчить світова практика бізнесу, що більшість компаній, які досягли значних результатів у бізнесі, завдячує саме впровадженню системи управління витратами, яка є невід’ємною частиною стратегічного управління підприємством, що спрямоване на його розвиток.

Під стратегічним управлінням витратами розуміємо поняття витрат які необхідні для повного життєвого циклу продукції, що дає змогу менеджерам на перспективу визначити методи їх оптимізації і отримати конкурентні переваги на ринку.

Побудова стратегічного управління витратами передбачає використання парадигм глобального стратегічного менеджменту, облікового відображення, контролю, аналізу та економіко-математичного моделювання, сучасних інформаційних технологій.

Сучасне стратегічне управління витратами здійснюється на основі принципів: комплексність і системність, розвиток, ефективність, доступність, рівновага та інтегративність, трансформація, ієрархічність, функціональна корисність, гнучкість. Вимоги, що забезпечують управління витратами, з точки зору стратегічної перспективи: релевантність, достатність, зовнішній аналіз, виділення дискреційних витрат, стратегічний підхід, контроль, багатокритеріальність, вибір рішення.

Сучасний стан управління витратами знаходиться на перетині систем бухгалтерського обліку і менеджменту. Безпосередній вплив має система облікового забезпечення (розкриття достовірної, повної, фінансової і нефінансової інформації різними групами користувачів із формуванням внутрішньої звітності), її елементи, етапи створення. Так, бухгалтерський облік визначають як інформаційну систему, яка включає механізм зворотного зв’язку та механізм попередження.

Одна з частин управлінської інформаційної системи – це управлінський облік, сферою перетину якої є первинний облік – первинна реєстрація фактів, подій, процесів у формулярах спостереження та інших первинних облікових документах.

З облікової точки зору, підсистеми бухгалтерського і управлінського обліку засновані на одному і тому ж масиві первинних даних. Подають їх в різній інтерпретації і передбачають втілення в результаті угрупування в різній підсумковій інформації відповідно із завданнями кожного різновиду обліку.

Стратегічний управлінський облік спрямований на подання вищому керівництву оціночної інформації про зовнішнє середовище з метою пошуку та використання внутрішніх можливостей – досягнення стійкої конкурентоспроможності компанії у довгостроковій перспективі. Визначені підсистеми забезпечують цілі управління витратами.

Інтеграція світових підходів сприяла формуванню схеми стратегічного обліково-аналітичного забезпечення стратегічного управління витратами, для створення єдиної інформаційної бази реалізації комплексного підходу (рис. 1).

Впровадження обліково-аналітичного забезпечення стратегічного управління витратами на підприємстві є єдністю взаємодії систем обліку, аналізу, контролю, інформаційного та організаційного забезпечення, об’єднаних інформаційними потоками і каналами зв’язку для прийняття, орієнтованих на стратегічну перспективу, управлінських рішень.

Найбільш популярними у світовій практиці є такі методи управляння витратами як: АВС-метод (Actіvіty  Based Costіng), Директ-костинг (Dіrect-costіng), Абзорпшн-костинг (Аbsorption- сosting),  Стандарт-костинг (Standart-costіng), Таргет-костинг (Target costіng), Кайзен-костинг (Kaizen-costing), Кост-кіллінг (Сost killing), Бенчмаркінг (Benchmarking), Збалансована система показників (Balanced Scorecard (BSC)), Стратегічне позиціонування, Економічна додана вартість (EVA – Economic Value Added).

Рис. 1. Система обліково-аналітичного управління витратами

Джерело: складено автором

Для вдалого вибору методу управління витратами, необхідно визначити, якою є мета підприємства та досягнення яких цілей воно прагне. Виходячи з даної інформації, можливо підібрати дієву та результативну модель управління (рис. 2):

Рис. 2. Моделі управління в залежності від цілей підприємства

Джерело: складено автором

Найбільш поширеними в світі японськими концепціями управління підприємством вважають системи кайдзен-костінг, таргет-костінг. Зокрема, в основі концепції безперервного удосконалення, яка спрямована на зміні та вдосконаленні кожної функціональної підсистеми підприємства, покладена  система управління кайдзен.

Таргет-костінг є  цілісною концепцією управління, яка підтримує стратегію зниження витрат та реалізує функцію планування виробництва нової продукції (або запровадження нової чи удосконалення існуючої технології виробництва), превентивного контролю витрат і калькулювання цільової собівартості у співвідношенні з ринковими умовами господарювання. Слід відмітити, що в основу даної концепції покладена трансформована традиційна формула ціноутворення, в якій собівартість формується як різниця прибутку та ціни.

Таким чином, система таргет-костінг передбачає розрахунок собівартості продукції виходячи із прогнозованої ціни реалізації, що визначається відповідно до результатів проведених маркетингових досліджень на ринку. Для визначення цільової собівартості продукції знаходять різницю між ринковою ціною продукту та прогнозованою величиною прибутку. Далі всі працівники, що беруть участь у виробничому процесі, проектують та виготовляють продукцію, яка відповідає цільовій собівартості.

Тобто сутність таргет-костингу полягає у тому, що на підставі відомої (або заданої) ціни реалізації виробу на ринку і бажаної величини прибутку встановлюється цільова собівартість, на досягнення якої надалі спрямовується зусилля всіх служб підприємства, передусім технічних. Застосування даного методу дає змогу не просто мінімізувати затрати, а й довести їх до необхідного рівня.

При цьому перевагою використання такої системи виступає інтерактивний підхід до запровадження нових технологій на кожному етапі виробничого процесу та спонукання інженерів для застосування більш дешевих технологій виробництва. Таким чином продукція, що виробляється має інноваційний характер та не виходить за межі встановленої суми витрат.

Враховуючи досвід запровадження системи таргет-костінг японськими та західними компаніями, слід відмітити, що:

  • розробка нової технології може збільшувати суму витрат у процесі перепроектування, тому потрібно вчасно зупинити дослідження;
  • керівники можуть негативно впливати на підлеглих, намагаючись за будь-яких обставин досягнути цільової собівартості;
  • можуть виникати конфлікти між інженерами та маркетологами, які часто відмовляються від скорочення витрат на реалізацію [1].

На відміну від системи таргет-костінг, в основу якої покладено американську концепцію загального управління якістю (total quality management), кайзер-костінг являється суто японською системою.

Сутність і філософія кайдзен-костингу полягає не в досягненні певної величини граничних витрат (незважаючи на те, що сам метод застосовується для досягнення цільової собівартості), а в постійному і всеосяжному вдосконалюванні якості процесів у цілому на підприємстві за участі його працівників. Участь у постійному удосконаленні бізнес-процесів всіх працівників – від робітників до топ-менеджерів – визначальна риса кайдзенкостингу.

Слід відмітити, що таргет-костинг та кайзер-костинг мають однакове призначення (дотримання цільової собівартості продукції) тільки на різних стадіях життєвого циклу готової продукції:

  • на стадії розробки і планування (таргет-костінг);
  • на стадії виробництва (кайзер-костінг) [1; 2].

Як зазначалося вище, перед усіма підприємствами в ринкових глобалізаційних умовах стоять схожі завдання:

  • максимізація прибутку шляхом мінімізації всіх видів витрат;
  • стабільний розвиток;
  • забезпечення переваг перед конкурентами.

Але якщо одні підприємства досягають успіху у вирішенні цих завдань, стаючи лідерами ринку, то інші змушені постійно боротися за виживання.

Сьогодні виділяють два основні підходи до вирішення проблеми підвищення ефективності діяльності підприємства. Перший, переважно підтримуваний західними компаніями, ґрунтується на інноваціях – застосування новітніх дорогих технологій, а також вкладення величезних коштів. Другий, прихильниками якого є японські оператори глобального ринку, використовує такі інструменти як здоровий глузд, контрольні списки і методи, які не потребують значних витрат. Якраз його і називають «кайдзен». Основні відмінності між двома названими підходами подані в таблиці 1.

Доцільно зазначити, що українські підприємства не поспішають із впровадженням такої системи управління витратами як «кайдзен». Це пояснюється багатьма причинами. По-перше, відсутність теоретичної та практичної бази, яскравих прикладів перетворень, економічна нестабільність. По-друге, відмінності в ментальності – українські співробітники  боязно і вороже ставляться до змін, тим більш кардинальних.

Таблиця 1

Основні відмінності між підходами «Кайдзен» та «Інновації»

Критерій Кайдзен Інновації
1 2 3 4
1 Ефект Довгостроковий Короткостроковий
2 Темп Повільний Швидкий
3 Зміни Послідовні і неперервні Різкі, змінного характеру
4 Практичні вимоги Мало ресурсів, але багато зусиль Значні капіталовкладення, невеликі поточні зусилля
5 Критерії оцінки Оцінюється процес Оцінюється результати
6 Умови Повільний розвиток економіки Стрімкий розвиток економіки

Джерело: складено автором

У свою чергу, для реальної елімінації втрат рекомендується застосування кайдзен-костинг в поєднанні з японським підходом «точно в строк» ​​(just-in-time system – JIT), метою якого є підвищення продуктивності, шляхом уникнення відходів і втрат. Його не можна назвати методом калькулювання собівартості. Швидше за все це філософія ведення бізнесу, яку варто взяти на озброєння в додаток до вже існуючої повноцінної системи обліку витрат.

Якщо говорити про витрати, то боротьба з ними розпочинається у буквальному розумінні з кожного робочого місця на підприємстві та з втілення у життя принципів системи 5S, яка є основою сучасних методів: сортувати, дотримуватися порядку, утримувати в чистоті, стандартизувати, вдосконалювати [3].

Переваги такого способу організації управління витратами очевидні: коефіцієнт обороту зростає, нереалізовані доходи зменшуються, втрати скорочуються, має значення економія на зберігання і т. п. [4].

Кайдзен-костинг, як спосіб ідентифікації втрат і зменшення витрат, тісно пов’язаний з системою планування прибутку і базується на визначенні відхилень фактично досягнутого скорочення витрат від запланованого. Суть методу в тому, що поліпшення здійснюються безперервно, маленькими кроками і без значних витрат на їх реалізацію. Цільові показники зниження витрат при безперервному вдосконаленні встановлюються і застосовуються щомісяця. Аналіз відхилень витрат полягає в порівнянні їх цільових показників з фактичними. Потрібно відзначити, що при зменшенні останніх базою вважається фактична собівартість продукції за попередній період, а нормою цільового скорочення витрат – відношення запланованої суми зменшення до їх базі [5].

Таким чином, спостерігається процес безперервного вдосконалення, оскільки собівартість кожного наступного періоду буде нижче собівартості попереднього, тобто цей показник буде постійно поліпшуватися.

Третім, із зазначених вище принципів кайдзен-калькулювання, є стандартизація. Тобто, для виготовлення продукції, виконання робіт або надання послуг необхідно застосовувати певний стандарт [5].

Поєднання систем таргет-костингу та кайдзен-костингу дозволяє організовано і цілеспрямовано здійснювати політику зменшення собівартості, координувати дії всього персоналу підприємства, дає можливість вибору цінової політики для утримання переваг на ринку і спільними зусиллями досягнути поставлених цілей.

Слід відмітити, що запропоновані системи передбачають:

  • узгодження з діючою на підприємстві системою управління, особливо з функціями маркетингу, проектування та виробництва;
  • вони поєднуються з бюджетуванням, плануванням прибутку, формуванням центрів відповідальності, різноманітними стратегіями ціноутворення та можуть інтегруватись в систему стратегічного управлінського обліку;
  • підтримують стратегію зниження витрат на стадії проектування та передбачають зниження собівартості продукції у процесі виробництва;
  • створення ефективної системи збору інформації внутрішнього і зовнішнього характеру;
  • передбачає орієнтацію діяльності працівників до умов ринкового середовища, поєднання їх дій у співвідношенні із довгостроковою стратегією підприємства за допомогою методів мотивації.

Висновки. Отже, при створенні системи управління діяльністю підприємства в цілому, та управління операційними витратами зокрема на виробничих підприємствах України слід: звертати увагу на окремі елементи іноземних систем та пристосовувати їх до конкретного підприємства, враховуючи особливості його організаційної структури та технології виробничого процесу; для підвищення ефективності управління господарською діяльністю підприємства потрібно враховувати елементи системи управління витратами; запровадження ефективної моделі системи управління витратами дасть можливість продовжити пошуку нових шляхів удосконалення, щодо кожного її елементу.

Література

  1. Редченко М.І. Маленькими шагами к більшому успіху: кайзер-костінг. URL: http://www.management.com.ua
  2. Редченко М.І. Японский след в стратегическом управлении затратами: таргет-костінг . URL: http://www.management.com.ua
  3. Бережливе виробництво: філософія успіху. 2016. URL: https://msb.aval.ua/news/?id=25030.
  4. Kwan H. Competing Globally with Cost Accounting(2011). University of Tennessee Thesis Projects.
  5. Смирнов И. Г. Опыт японской логистики и его применение в Украине: от «КАНБАН» до «ГЕМБА КАЙЗЕН» / И. Г. Смирнов // Внешняя торговля, 2008. №1. С. 11-17.

Перегляди: 632

Коментарі закрито.

To comment on the article - you need to download the candidate degree and / or doctor of Science

Підготуйте

наукову статтю на актуальну тему, відповідно до роздлів журналу

Відправте

наукову статтю на e-mail: editor@inter-nauka.com

Читайте

Вашу статтю на сайті нашого журналу та отримайте сертифікат